Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
6,49 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:163351
 
Evaluation:
Published: 07.01.2008.
Language: Latvian
Level: College/University
Literature: n/a
References: Not used
Extract

1.Latviešu valodas vārdšķiras, to grupējuma principi un iedalījums.
Latviešu valodā ir 10 vārdšķiras, kas tiek izdalītas pēc to nozīmes un gramatiskajām formām – lietvārds, īpašības vārds, skaitļa vārds, vietniekvārds, darbības vārds, apstākļa vārds, prievārds, saiklis, partikula un izsauksmes vārds.
Vārdšķiras tiek sadalītas grupās atkarībā no lokāmības, tas ir, tās tiek iedalītas lokāmās un nelokāmās vārdšķirās. Lokāmās vārdšķiras ir lietvārdi, īpašības vārdi, skaitļa vārdi, darbības vārdi un vietniekvārdi, savukārt nelokāmās vārdšķiras ir apstākļa vārdi, prievārdi, saikļi, partikulas un izsauksmes vārdi.
Lokāmās vārdšķiras savukārt iedala deklinējamās vārdu šķirās ( lietvārdi, īpašības vārdi, skaitļa vārdi un vietniekvārdi) un vienā konjugējamā vārdu šķirā (darbības vārds). Lokāmajam divdabim ir arī deklinējamās formas.
Pēc vārdu nozīmes un pēc uzdevuma, ko šie vārdi veic teikumā izšķir patstāvīgos vārdus, palīgvārdus un izsauksmes vārdus, kas nepieder ne pie patstāvīgiem, ne pie palīgvārdiem. Patstāvīgiem vārdiem ir patstāvīga nozīme – tie ir visi lokāmie vārdi un apstākļa vārdi. Patstāvīgais vārds var būt par teikuma locekli vai arī veidot veselu teikumu. Palīgvārdiem parasti nav patstāvīgas nozīmes, tie nevar būt par teikuma locekļiem un vaidot veselu teikumu. Pie palīgvārdiem pieder prievārdi, saikļi un partikulas.
2.Morfēmas jēdziens. Morfēmu iedalījums.
Morfoloģiski mazāko, nozīmīgāko valodas sistēmas vienību, vārda vai vārdformas daļu sauc par morfēmu. Morfēmas pēc nozīmes un vietas vārdā iedala: galvenā jeb pamatforma – sakne; atkarīgās morfēmas – priedēklis, piedēklis, galotne.
Sakne ir veselai radniecīgu vārdu saimei kopīga vārda daļa neatkarīgi no fonētiskām pārmaiņām (patskaņu mijas, līdzskaņu mijas un zuduma). Sakne ir obligāta vārda sastāvdaļa.
Galotne ir aiz saknes un piedēkļiem esošā vārda daļa, kas vārdu lokot mainās. Dažkārt vārdam galotnes nemaz nav (p: reiz, pat, cel, vai arī tā nav kādai vārda formai – tēv!, ceļ)
Piedēklis ir vārda daļa, kas atrodas starp sakni un galotni. Bezgalotņu vārdos piedēklis ir tā vārda daļa, kas atrodas aiz saknes – ceļot, dzirdam. Vārdā var būt viens piedēklis vai vairāki piedēkļi.
Priedēklis ir vārda daļa, kas atrodas saknes priekšā. Vārdā var būt gan viens, gan vairāki priedēkļi, tāpat kā piedēkļi.…

Author's comment
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register