Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
3,99 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:373209
 
Author:
Evaluation:
Published: 10.11.2007.
Language: Latvian
Level: College/University
Literature: 14 units
References: Used
Extract

Pirmās ziņas par Vecgulbenes pili saistāmas ar 1638.gadu, kad zviedru karalis Gustavs Ādolfs bīskapa pils zemi iznomāja pulkvedim Gustavam Hornam (1629.gadā poļu – zviedru karā uzvaru guva zviedri, līdz ar to Vidzeme, tātad arī pašreizējā Gulbenes teritorija, nonāca viņu īpašumā un sākās tā sauktie „zviedru laiki” Vidzemē). Citā avotā minēts, ka senākās ziņas par muižu atrodamas Vidzemes muižu arklu revīzijā 1625.gadā (Gulbenes vēstures un mākslas muzejs, 1989).
Pēc muižu redukcijas pils zeme nokļuva valsts īpašumā. Pēc Ziemeļu kara, kas no 1700. līdz 1721.gadam norisinājās starp Krieviju un Zviedriju, Vidzeme nonāca Krievijas īpašumā. 1763.gadā ķeizariene Katrīna II iznomāja zemi grāfam Ernestam Miniham; šajā laikā tad arī sāka celt Baltās pils ēkas centrālo daļu – divstāvu būvķermeni. Kamēr muiža bija grāfa Miniha īpašumā, no tās atdalīja ievērojamu daļu teritorijas, kura izveidojās par patstāvīgu muižu ar nosaukumu Jaungulbene. (Gulbenes vēstures un mākslas muzejs, 1988)
Kopš 1797.gada Vecgulbenes muiža ir baronu Volfu dzimtas īpašums. Volfu dzimta tika uzskatīta par vienu no bagātākajām dzimtām visā Latvijas teritorijā, no 17. līdz 20.gadsimtam Latvijas teritorijā šai dzimtai piederēja 29 muižas, no kurām septiņas bija Gulbenes rajonā – Lizuma, Druvienas, Vecgulbenes, Stāmerienas, Litenes un citas. Diezgan pamatoti laiku, kad muiža atrodas Volfu īpašumā, uzskata par saimnieciskā uzplaukuma periodu, kā arī par periodu, kad pilnībā izveidojies muižas apbūves komplekss, kas sastāv no divām kungu mājām – Baltās (tautā muižas ēka tiek saukta par „Balto pili”, jo pils vienmēr krāsota baltā krāsā; iespējams, ka šis nosaukums pieņemts, lai to atšķirtu no otras – „Sarkanās pils”, kas, savukārt, būvēta no sarkaniem ķieģeļiem) un Sarkanās pils, saimniecības ēku kompleksa ar kūtīm, staļļiem, lopu virtuvi, manēžu, siernīcu, oranžēriju un kalpu mājām.…

Author's comment
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register