Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
3,49 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:697901
 
Evaluation:
Published: 28.11.2012.
Language: Latvian
Level: College/University
Literature: 6 units
References: Used
Table of contents
Nr. Chapter  Page.
  Ievads    3
1.  Koksnes klasifikācija    4
2.  Koksnes īpašības    5
3.  Koksnes iesaiņojuma materiāli    9
4.  Koksnes uzglabāšana un transportēšana    11
5.  Koksnes kvalitātes prasības    13
6.  Koksnes iespējamie defekti un to novēršanas iespējas    15
  Izmantotās literatūras avoti    17
Extract

6. Koksnes iespējamie defekti un to novēršanas iespējas
Koksnes bojājumus un novirzes no ideālās uzbūves(tie pazemina kvalitāti un ierobežo lietošanu) sauc par koksnes vainām, Tādas rodas, kokam augot nenormālos apstākļos, kā arī dažādu koksngraužu darbības rezultātā. Vainas, kas rodas jau mežā ,kokus zāģējot,transportējot,šķirojot un kraujot,kā arī ražošanas procesā,koksni apstrādājot,sauc par mehāniskiem koksnes defektiem. Koka stumbra aizplēšanu var novērst, ja pareizi izvēlas koka gāžšanas virzienu un to pareizi aizcērt.
Zari no stumbra koksnes atšķiras ar tumšāku krāsu, sīkāku un patstāvīgu gadskārtu sistēmu. Zaru klasifikācija ir samērā plaša. Tos iedala pēc novietojuma sortimentā (platās un šaurās skaldnēs), pēc zara ieaugšanas pakāpes (ārējos un apaugušos), pēc šķērsgriezuma formas (diskveidz, ovālos, iegarenos), pēc savstarpējā izvietojuma (izkliedētos, grupu un krusta), atkarībā no saaugšanas pakāpes ar koksni (saaugušos, daļēji saaugušos un nesaaugušos), pēc zaru koksnes struktūras (veselos, gaišos veselos, tumšos veselos ar plaisām, daļēji satrupējušos, satupējušos vai drūpošos). Zaru ietekme uz koka elementu nestspēju ir daudzveidīga. Zari jūtami vājina konstrukciju mehānisko izturību. Zaru vietas samazina koksnes pretestību,ja šjā vietā koksne tiek slogota šķiedru šķērsvirzienā. Bez tam koksne zaru vietās ir greizšķiedraina, un tas savukārt samazina slogoto konstrukciju pretestību.
Plaisas ir koksnes plīsumi šķiedru un serdes virzienā. Koksnes plaisāšanas galvenais cēlonis ir tās nevienmērīga žūšana. Parasti plaisas veidojas serdes virzienā, retos gadijumos - pa gadzkārtām. Tas notiek tad, ja augošā kokā šūnu saistijums pa gadskārtu gredzeniem ir vājāks nekā serdes staru virzienā. Stumbri (baļķi) un kluči grūti izžāvējami bez plaisām. Tās vispirms rodas galos. Lai samazinātu stumbru plaisāšanu, to galus apziež ar kaļķu un līmes maisijumu, sveķiem, šķidro stiklu u.tml. materiāliem. Miza pasargā stumbrus no plaisāšanas, taču paildzina to žūšanu.
Izšķir rukuma, sala, serdes, divkāršas radiālās un gredzenveida plaisas:
Rukuma plaisas iet radiālā virzienā Tās rodas, stumbram saules ietekmē ātri žūstot, jo nevienmērīga rūkuma rezultātā koksne veidojas arī nevienmērīgi iekšējie spriegumi, kas savukārt rada dažāda dziļuma un platuma plaisas. Rukuma plaisas ir īsākas par serdes un sala plaisām.

Author's comment
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register