Es šo jautājumu izvēlējos aplūkot tīri subjektīvu iemeslu dēļ, proti, zinātkāre! Bieži no veciem cilvēkiem, tajā skaitā no saviem vecvecākiem, esmu dzirdējusi dziedam slavas dziesmas tautā tā dēvētajiem Ulmaņa laikiem un pašam vadonim, kura laikā tauta „zieda un zēla”. Savukārt no jaunākas paaudzes cilvēkiem dzirdētā absolūti negatīvā nostāja pret šo laiku manī izraisīja nepārvaramu interesi izzināt tā laika iespējami objektīvāko viedokli, apskatot dažāda laika un veida vēsturiskos avotus.
Šo savu apskatu iesākšu ar mācību grāmatas „Latvijas vēsture vidusskolai II” (G. Kurlovičs un A. Tomašūns, Zvaigzne ABC, 2000) sniegtās informācijas izklāstu. Šādu pieeju izvēlējos, jo pati esmu mācījusies no šīs grāmatas, un es uzticos tai kā vēstures avotam, jo šajā mācību līdzeklī sniegtā informācija ir papildināta ar vizuāliem uzskates avotiem – dokumentiem, ziņojumiem utt. Kā arī es ņemu vērā to aspektu, ka šī analīze ir veikta diezgan lielu laika posmu pēc šī notikuma, kad apkopojot dažādus viedokļus ir iespējams veikt secinājumus, kuri varētu atbilst patiesībai vai vismaz tuvu tai.
Tālākā tekstā apskatīšu dažus citus avotus, lai vai nu pierādītu savu iepriekš izvirzīto tēzi par šī vēstures avota patiesumu, vai nu noliegtu.
Kārļa Ulmaņa apvērsumu ietekmēja pirms tam vērojamā politiskā nestabilitāte, kuru veicināja dažādi apstākļi „arī atsevišķu politiķu un partiju personisko ambīciju sakritības rezultāts”.…