Jau kopš dzimšanas brīža cilvēks tiek iedalīts neskaitāmās grupās - pēc vecuma (zīdainis), pēc tautības, pēc dzimuma, pēc īpašībām (raudulīgs), pēc vecāku dzīves līmeņa ("biezo bērns"), pēc veselības stāvokļa, utt. Ejot laikam daudzi kritēriji, pēc kuriem cilvēku iedala grupās, mainās. Taču svarīgi atcerēties, ka mūsdienu cilvēka dzīvē nav tāda posma, kad viņš nepiederētu kādai grupai.
Lai veiksmīgi izprastu grupu lomu cilvēka dzīvē un otrādi, vispirms ir svarīgi noskaidrot: kas ir grupa un kādi ir tās veidi. Grupa ir noteikts cilvēku kopums, kuru veido kopīga darbība un vienots mērķis, kur katram dalībniekam ir sava sociāla loma, un kurā darbojas rakstītas vai nerakstītas izturēšanās normas. Savukārt grupu veidus izšķir pēc iedalījuma kritērijiem, kuri ir: kontaktēšanās iespējas, grupas lielums, grupas izveides organizācija, starppersonu attiecību raksturs, grupas nozīmīgums indivīdam. Bet veidi attiecīgi: nosacītās un reālās; lielās un mazās; formālās (oficiālās) un neformālās (neoficiālās); primārās un sekundārās; dalības un referentās.
Indivīds iekļaujas grupās, pamatojoties uz savu identitāti, es koncepciju. Identitāte nosaka mūsu piederību pie kādas sociālas grupas. …