Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
2,49 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:737971
 
Author:
Evaluation:
Published: 11.05.2007.
Language: Latvian
Level: College/University
Literature: 2 units
References: Not used
Extract

Saskaņā ar Millsu (C. W. Mills), galvenais faktors, kas ietekmē ASV t.s. „varas elites” saliedētību un vienotību ir – tās sociālā homogenitāte. Līdz šim, elite tiek veidota pārsvarā no vīriešiem, ar līdzīgo sociālo izvelšanos, izglītību, dzīvestilu, psiholoģiskiem un sociāliem pamatiem.
Patnems, savukārt runā par to, ka elites saliedētības un vienotības, vai arī tieši otrādi – tās sašķeltības un daudzveidības pētīšanai ir nepieciešami empīriski pētījumi, jo ar teorētiskiem apgalvojumiem nepietiek. Viņš izvirza sekojošas elites integrācijas dimensijas:
Pirmkārt, tā ir sociālā homogenitāte (social homogeneity), kas nozīmē to, ka elite sastāv no cilvēku grupas, kam ir līdzīga sociālā izcelšanās, dzīves stils, izglītība, vērtību sistēmas. Visi šie aspekti nodrošina elites integrāciju. Bez tam, jāatzīmē, ka politiskās elites locekļiem ir līdzīga socializācijas procesa pieredze - tas ļauj viņiem, pat savstarpēji nepazīstot vienam otru, vieglāk rast kopēju valodu nekā sociāli dažādiem vai dažādu sociālo grupu pāstāvjiem. Ļoti nozīmīgu lomu spēlē arī izcelšanās un radniecīgās saites, kam gan ir arī negatīvi aspekti - ģimenes saišu dimensija spēj ne tikai vienot elites, bet arī sašķelt. Ļoti liela loma elites integrācijā ir izglītībai. Parasti var novērot, ka valdošās elites locekļi ir no līdzīgām (vai pat no tām pašām) izglītības iestādēm.
Tomēr Puntnams norāda, ka sociālā homogenitāte viena nav pietiekams faktors, lai nodrošinātu pilnīgu elites vienotību, pastāv vēl citi faktori, kas to ietekmē. Vēl viens svarīgs faktors, kas ietekmē elites vienotību ir elites rekrutēšanas modelis.
Rekrutēšanas modelis nosaka to, līdz kādai pakāpei elites locekļi darbojas vairāk nekā vienā organizācijā. Piemēram, komunistiskajās partijas elitē darbojas gan birokrātiskās, gan militārās elites locekļi. Savukārt, rietumvalstu demokrātijās ļoti izplatītas ir dažādas konsultatīvās padomes un tamlīdzīgas institūcijas.
Patnems raksta par to, ka mēs paredzam, ka elites locekļiem ir jābūt cieši saistītiem savā starpā. Ar to viņš domā personisko mijiedarbību (saskarsmi), jo viņi ir iesaistīti sabiedriskajās lietās un savstarpēja kontaktēšana un politisku lietu apspriešana savā starpā ir viņu ikdienas darba sastāvdaļa.
Personīgā mijiedarbība jeb saskarsme (personal interaction) - elites konsolidāciju ietekmē arī tās locekļu cilvēciskās attiecības - saskarsme, draudzība, personīgie kontakti utt.. Šie kontakti atvieglo kopīgās darbības un rīcības koordināciju, iemāca elites locekļiem pieņemt vienam otra uzskatus u.c.
Varbūt pats svarīgākā elites integrācijas dimensijas saskaņā ar Patnemu ir – tā pakāpe, līdz kurai līderi piekrīt viens otram par to, ko ir jādara. …

Author's comment
Work pack:
GREAT DEAL buying in a pack your savings −3,48 €
Work pack Nr. 1174326
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register