Ievads
Šajā darbā apskatīšu tēmu „Ētika valsts pārvaldē”, dodot šim darbam apakšnosaukumu - „Ētiskie principi valsts pārvaldes darbiniekam tiesiskā valstī”. Temats ir aktuāls un tas tika izvēlēts, jo valsts pārvaldē strādājošo personu rīcība, kas visbiežāk saistīta ar ētisku principu pārkāpšanu, arvien biežāk nonāk mediju dienaskārtībā. Un ne bez iemesla – tas ir tikai normāli, ka demokrātiskas valsts iedzīvotāji vēlas sagaidīt no saviem likuma kalpiem ne tikai tiesiski pamatotu, bet arī ētisku rīcību.
Pieminēšanas vērts piemērs ir 2008. gada budžeta pieņemšanas process. No vienas puses – tautas un likuma kalpi sola vienu (lielākas algas), bet no otras puses – jau pēc pirmajām grūtībām met plinti krūmos – apgalvo, ka tautai nevajadzēja būt tik naivai un klausīties visā, ko sola, bet izvērtēt reāli situāciju. Un naudas liekas neesot. Un algas pielikumu nebūšot. Un tas nekas, ka solīts!
Kas tad ir tiesiska valsts, kādi ētikas principi būtu jāievēro valsts pārvaldē strādājošajiem, kādi interešu konflikti var rasties un kā tie būtu atrisināmi – tiks skaidrots šajā darbā. Šim darbam ir salīdzinošs raksturs, tāpēc tiks apskatītas šīs tēmas interpretācijas dažādos avotos.
Ētika pati par sevi ir plašs jēdziens, bet šī darba mērķis ir apskatīt konkrētas jomas ētikas normas, tādēļ darba gaitā izdalot vairākas darba daļas, tiks apskatīta šī konkrētā problēma no dažādiem aspektiem.
Vispirms, atšifrējot darba virsrakstu, tiks apskatīts definējumus jēdzienam „tiesiska valsts” un „ētiskie principi”. Tālāk tiks apskatīts dažādu autoru viedoklis par ētikas kodeksu, ierēdņa uzvedības principiem, kas nosaka un kā veicināt ētisku rīcību valsts pārvaldē, kā arī tiks skatīts interešu konflikta gadījums un tā regulējums.
…