Sociālistiskajā sabiedrībā ģimenes pamats ir laulība starp vīrieti un sievieti kā sociāli sankcionēta dzimumu attiecību forma. Laulība un ģimene ir sociāli institūti, kas ietver bioloģiskās un sabiedriskās, ekonomiskās un ideoloģiskās attiecības.
Stāšanos laulībā un ģimeņu veidošanu kā demogrāfiskus procesus būtiski iespaido sociālekonomiskie apstākļi. Tie iedarbojas nevis tieši, bet caur sabiedrisko apziņu, gala rezultātā ietekmējot sabiedrības locekļu demogrāfisko rīcību. Tāpēc, pētījot laulību un ģimeni, demogrāfi arvien biežāk izmanto arī socioloģijas un sociālās psiholoģijas atziņas, pētīšanas metodes un instrumentāriju. Izveidojusies īpaša pētījumu grupa, kas nosaukta par sociāli demogrāfiskajiem pētījumiem.
Tautas skaitīšanas un tekošās iedzīvotāju uzskaites materiāli, kas parasti veido demogrāfisko pētījumu empīrisko bāzi, sniedz tikai pašas vispārīgākās ziņas par laulībām un ģimeņu veidošanos un nenodrošina to vispusīgu un kompleksu izpēti. Tāpēc daudzi pētījumi balstās uz speciālu izlases veida sociāli demogrāfisku apsekojumu aptauju materiāliem. Šo apsekojumu programmās var ietvert jautājumus, uz kuriem citādi iegūt atbildes praktiski nav iespējams. Aptauju gaitā iegūst pētījamā kontingenta personu demogrāfisko, sociālo un ekonomisko raksturojumu, kā arī noskaidro to uzskatu par konkrētiem demogrāfiskiem notikumiem un procesiem.
…