Lielgabalus izmantoja arī jūrās. Lai izvietotu uz kuģiem lielgabalus, aizvāca airētājus. Tā radās jauni karakuģi. Kuģu izmēra mērija pēc lielgabalu skaita. Ar šiem kuģiem devās atklātu jaunas zemes, tāpēc lielgabali bija izšķiros faktors. Šie faktori 15. – 16. gs. nodrošina Eiropas panākumus pār jebkuru citu civilizāciju un nodrošina kolonizāciju.
Džeremijs Bleks norāda, ka 1660. – 1760. bija militārā revolūcija. 17. gs. beigās tika izgudroti kraminīts (šautene, kura šuj pati, nav nepieciešams deglis) un durklis (pie ieroča piestiprināts dunci). Kraminīts bija pirmais efektīvais ierocis, kas bija arī drošāks, taču to pārlādēšanas ilgums bija aptuveni 0,5 minūtes. Pateicoties tam armija arvien vairāk izstiepās. Džeremijs Bleks aizsāka diskusiju, kur apšaubīja jēdzienu – militārā revolūcija. Taču punktu diskusijai pieliek Džons Čails, tomēr viņa kritika neguva atzinību.
Mūsdienu militārās revolūcijas jēdziens ir atzīts un akceptēts, bet nav nofiksēts vienā pazīmju kopumā. Ar šo jēdzienu izprot tās pārmaiņas, kuras norisinājās Jauno laiku sākumā, kas veicināja sabiedrības transformāciju un Jauno laiku valstiskumu veidošanos.
…