Kopš laika, kad Latvija iestājās Eiropas Savienībā, daudz kas tajā ir mainījies. Ir bijis jāpieņem daudz jaunu normu, noteikumu un standartu. Ir gan labas sekas, kas virza Latviju uz priekšu, gan nelabvēlīga ietekme, kas vēl jo vairāk pastiprina efektu, ka Latvijai ir vēl ilgi „jāaug” līdz Vecās Eiropas līmenim.
No 2004.gada 1.maija Latvijas pilsoņi automātiski kļuva arī par ES pilsoņiem. Līdz ar to Latvijas pilsoņiem tagad ir iespējams izmantot ES pilsoņiem piešķirtās tiesības, tai skaitā brīvi pārvietoties ES: brīva darbaspēka kustība; tiesības uzturēties citās ES dalībvalstīs; tiesības sniegt pakalpojumus, kā arī tiesības mācīties un studēt.
Līdz ar Latvijas iestāšanos ES, Latvijai saistoša kļuva ES kopējā ārējās tirdzniecības politika. Latvijas uzņēmējiem tika dota iespēja realizēt savu produkciju ārpus Latvijas, citās ES dalībvalstīs. Tajā pašā laikā zināma daļa uzņēmumu (it īpaši mazie uzņēmumi) nebija pietiekoši sagatavoti darbībai ES, jo tobrīd tajos netika veikta mērķtiecīga stratēģiskā plānošana, pietrūka nepieciešamā informācija un finansu resursi, taču piemērojoties jaunajām ES prasībām radās lielas papildus izmaksas. Šādi uzņēmumi lielā mērā bija atkarīgi no vietējā tirgus, jo tie nespēja konkurēt ES, tiem bija novecojušas iekārtas un tehnoloģijas, no kā ,savukārt, izrietēja produkcijas nepietiekošā konkurētspēja, niecīgas eksporta iespējas salīdzinājumā ar ES uzņēmumiem vai pat atsevišķos gadījumos uzņēmējdarbība tika pārtraukta un darbu zaudēja tajos strādājošie darbinieki.…