Piederības sajūta noteiktai valstij veidojas, summējoties daudziem aspektiem un faktoriem, tai skaitā, izjūtot piederību kopīgai vēsturei, kultūras telpai, teritorijai, arī ainavai, dabai, un piedaloties kopējas tagadnes un nākotnes veidošanā. Šī iemesla dēļ piederības sajūtas iedzīvotāju vidū mērīšanai var tikt izmantoti ļoti dažādi indikatori, kas katrs atklāj kādu atsevišķu piederības sajūtas aspektu.
Kas ir integrācija? Tā ir grupu un institūciju piemērošana jaunai sociāli kulturālai videi, kur notiek – vērtību sistēmu saskaņošana, darbības veidu saskaņošana, kopīgu institūciju izveidošana.
Integrācijas politikas nolūks ir radīt priekšnoteikumus, kuros Latvijas iedzīvotājiem ir iespēja sadarboties kopīgu mērķu labā, veidojot sabiedrību, kurā ikviens jūtas droši un spēj attīstīt savus talantus, strādāt un mācīties, kopīgi radot bagātāku kultūras vidi. Sociālās saiknes, viedokļu apmaiņa un starpkultūru dialogs ir pamats kopā dzīvošanai. Integrācijas kontekstā būtiska loma ir valsts valodas zināšanām un kultūras tradīciju saglabāšanai kā Latvijā, tā arī diasporas mītnes zemēs.
Integrācijas politikas virsmērķis ir stipra, saliedēta Latvijas tauta, nodrošinot tās vienojošā pamata - latviešu valodas, kultūras un nacionālās identitātes, eiropeisko demokrātisko vērtību, unikālās kultūrtelpas - saglabāšanu un bagātināšanos Latvijas nacionālas demokrātiskas valsts līdzsvarotai attīstībai. Pamatnostādnēs sabiedrības integrācija tiek skaidrota kā visu Latvijā dzīvojošo cilvēku iekļaušana sabiedrībā, neraugoties uz to nacionālo piederību un pašidentifikāciju.
…