Latvijas valsts ceļš uz Neatkarīgas valsts izveidi nebūt nebija „rozēm kaisīts”. 1917.gadā, kad Krievijas impērijā tika gāzts cars, varēja veidoties pirmās pašpārvaldes organizācijas, taču pat tad tikai retajam varēja ienākt prātā doma par neatkarīgas valsts izvedi. Lielākais uz k varēja cerēt politiķi bija autonomija Krievijas sastāvā, pievienošanās Vācijai vai arī iekļauties lielinieku dibinātajā komunistiskajā diktatūrā. Taču notikumiem mainoties 11.novembrī 1918.gadā tika parakstīts miera līgums starp Vāciju un Antanti par I Pasaules kara beigām. Neilgi pēc tam 17.novembrī izveidojās Latvijas tautas padome un 1918.gadā 18.novembrī tika proklamēta Latvijas valsts un izveidota pirmā Latvijas valdība.
Protams, ka viss būtu ļoti skaisti, ja tas tā arī paliktu. Taču notikumi mainījās un grūti tos definēt tikai kā juku laikus vai tikai kā pilsoņu karu, jo Neatkarības cīņu laikā no 1918.gada beigām līdz 1920.gada sākumam manāmas vairākas pazīmes, kas liecina par nesakārtotību un juku laikiem, bet tajā pašā laikā notika vairākas cīņas, piemēram, Latvijas armijas cīņa pret Bermonta armiju 1919.gadā 11.novembrī.
Par Neatkarības cīņu sākumu var uzskatīt to, ka Krievijas valdība vēlējās atgūt savā pakļautībā Baltijas valstis, un tā paša gada novembrī anulēja Brestas miera līgumu.…