Izcilā Grieķu filozofa Platona viens no interesantākajiem darbiem ir „Valsts”, kurā izcilais filozofs atspoguļo Sokrāta dialogu ar vairākiem sarunu biedriem. Šajā dialogā autors no dažādiem aspektiem apskata, kādai būtu jābūt ideālai valstij. Daudzas no Platona idejām šodien šķiet nereālas, taču daļai no izcilā filosofa omām var piekrist.
Interesanta šķiet Platona doma, ka valsti ir jāvada cilvēkam, kuram ir sasniegumi filozofijā un kara mākslā, nevajadzētu būt privātīpašumam, bet jāvalda principā „vis pieder visiem”. Visnopietnākās pārdomas rada ideja, ka kopīgām jābūt sievām un bērniem.
Pēc Platona domām pastāv četri valsts iekārtas veidi. Valsts iekārta veidojas, balstoties uz tā laika iedzīvotāju vērtībām, tradīcijām izpratni par dzīvi. Platons izsaka interesantu ideju, ka katrs no valsts veidiem atbilst vienam no cilvēka dvēseles stāvokļiem. Platons iztirzā taisnības un netaisnības ideju, labā un ļaunā mijattiecības, demokrātijas idejas raksturo varu un cietsirdību. Tādējādi Platons apskata četrus valdīšanas veidus timokrātiju, oligarhiju, demokrātiju un tirāniju. Filosofs pārsvarā apskata katra veidus mīnusus un piedāvā jaunu ideālu valsti, kurā šo mīnusu nebūtu.…