Mūsdienu sabiedrības politiskā dzīve ir ļoti sarežģīta un daudzpusīga. Tajā piedalās daudz dalībnieku, kuru vidū būtiska vieta ir politiskajiem partijām. Pēc politologu datiem, vairāk nekā 100. vastīs funkcionē pāri par 500 partijām un apmēram 250 partijām ir vismaz 5% pārstāvniecība gandrīz 90 zemju parlamentos.
Politiskās partijas ir galvenā pārstāvnieciskā un liģitīmā saikne saikne starp pilsoņiem un valsti. Politiskas partijas ir galvenie politiskiem aktieri valdību veidošanā un saglabāšanā. Politiskām partijām ir centrālā vieta mūsdienu koncepcijās par demokrātisko procesu.
Mūsdienu politiskās partijas radās Eiropā. Ir viedoklis, ka tas notika līdz ar vispārējo vēlēšanu tiesību ieviešanu. Viens no vecākajiem partiju skaidrojumiem parādījās 19. gadsimtā, un līdz pat mūsdienām tas uzskatīts par vienu no labākajiem: politiskās partija ir organizācijas, kas vēlēšanu sacensībā cenšas gūt uzvaru par varu, sacenšoties ar vienu vai vairakām līdzīgām organizācijām.
Politiskās partijas raksturojumā noteikti jānorāda politisko partiju veidojošās pazīmes:
Jebkura partija ir noteiktas ideoloģijas nesēja vai vismaz tās biedriem raksturīgs īpašs pasaules un cilvēka redzējums;
Partija ir stabila organizācija, t. i., pietiekami ilgstoša cilvēku apvienība visdažādākajos politikas līmeņos – no vietēja līdz starptautiskam;
Partijas mērķis ir iegūt un rezlizēt varu (bieži vien tas notiek koalīcijā);
Katra partija cenšas nodrošināt pēc iespējas plašāku sabiedrības atbalstu.
…