Starptautiskā politika ir politikas zinātņu sastāvdaļa, kuras uzmanības centrā ir starptautiskie notikumi. Starptautiskā politika ir starptautisko attiecību kopums politikas jomā. Šis termins aptver starpvalstu attiecības tikai politikā. Tiek saukta arī par pasaules politiku.
Starptautiskās attiecības – attiecībās starp tautām un valstīm. Šis termins iekļauj dažādas starpvalstu sadarbības jomas – gan politisku, gan ekonomisku, gan kultūru, utt. Vislabāk un visspilgtāk starptautiskās attiecības izpaužas tieši politikā, ekonomikā, tiesībās, diplomātijā.
Starptautiskā sistēma – neatkarīgu politisku vienību kopums, kurā visi dalībnieki atrodas pastāvīgā un noturīgā mijiedarbībā. Starptautiskā politika pēta, kā izskatās pasaule kopumā – kā notiek mijiedarbība starp dažādiem starptautiskās politikas aktieriem. Starptautiskajā politikā nedrīkst kādam būt privilēģijas vai tiesības uzkundzēties. Starptautisko aktieru uzvedībai ir jābūt pieklājīgai un citu cienošai.
Valdības trūkumu, bezvaldību, autoritātes neatzīšanu starptautiskajā politikā sauc par anarhiju, bet valstu tiekšanos uz zināmas sakārtotības un līdzsvara saglabāšanu sauc par kārtību. Starp šīm abām parādībām ir jābūt līdzsvaram, jā pārāk liela anarhija noved pie haosa, bet kārtība – pie diktatūras.
Katru valsti starptautiskajā politikā raksturo šādas pazīmes:
• Katra valsts ieņem noteiktu vietu. Šī vieta ir atkarīga no ģeogrāfiskā stāvokļa, resursiem, ietekmes spējas, ekonomiskās un politiskās sistēmas.
• Visas valstis ir radītas pēc līdzīgiem principiem. Visas valstis vieno viens mērķis – neatkarības saglabāšana un drošības garantēšana indivīdam, sabiedrībai un valstij.
…