Vārds „renesanse“ nozīmē „atdzimšanu“. Renesanse ir laika posms atsevišķu Eiropas valstu kultūras un ideoloģijas attīstībā, kas raksturojams ar spožu zinātnes, mākslas un literatūras uzplaukumu, taču raksturīgais lielums tai ir konkrēts laika sprīdis.
Renesanse savu iedvesmu 14.gs. smēlās antīkajā senās Grieķijas un Romas kultūrā. Augstāko uzplaukumu renesanse sasniedza 16. gs. sākumā, kad mākslā renesanse ienesa jaunas, nozīmīgas teorētiskās atziņas, kas deva pamatu patiesai cilvēka un reālās pasaules attēlošanai saskaņā ar tā laika zinātniskajiem atklājumiem anatomijā, perspektīvā, kosmoloģijā.
Pētot un lasot par renesanses nozīmi Eiropas, Pasaules un ari Latvijas kultūrā, rodas iespaids, ka tieši tā ir veicinājusi ne tikai Eiropu, bet arī mūsu valsti izveidoties par tādu kultūras un reliģisko zemi, kāda tā ir mūsdienas. Ļoti iespējams, ja pa vidu nebūtu bijusi Padomju vara un līdz ar to arī latviešu intelektuāļu, kultūras un valsts attīstības nospiešana, mēs šobrīd dzīvotu daudz labākā sabiedrībā gan morāli, gan arī praktiski jeb finansiāli.
Renesanses lielākais ieguldījums un īpatnība ir bijusi intelektuālā potenciāla pieaugums. …