Ievads
Vardarbība ģimenēs tās dažādās formās ir sasniegusi tādus mērogus un dziļumu Latvijā, kādi draud sabiedrības un personības drošībai. 30-40 % vardarbības ir tieši vardarbība ģimenē. 38 % no nogalinātiem uz ģimenes konfliktu pamata sastāda bērni, invalīdi, sievietes, t.i. cilvēki, kuri nav spējīgi sevi aizsargāt. Par īsto nacionālo nelaimi ir kļuvušās slepkavības ar mērķi tikt vaļā no slimiem un bezpalīdzīgiem ģimenes locekļiem un lai dabūtu viņu īpašumu. Taču galvenie vardarbības upuri ir bērni. Glābjoties no vardarbības, vairāki tūkstoši bērnu bēg no mājām. Un ciktāl nav tāda likuma, kas varētu aizsargāt no sadzīves vardarbības, ir paradusies jauna nelaime- tā saucama linča tiesa- kā spiestās pašaizsardzības forma.
Jebkurš no mums kādreiz ir dzirdējis kliedzienus no mājas logiem vai ir saticis kaimiņienes saraudāto acu skatienu- kas notiek tur, aiz viņas mājas sienām? Vardarbība- tā nav vienīgi piekaušana. Speciālisti to izskaidro tā: nodomāta viena ģimenes locekļa spēka izmantošana pret citu locekli ar mērķi nodibināt kontroli un varu.
Neviens nav nodrošināts pret vardarbību
Rudenī vecāki ir sasituši porcelāna servīzi pret desmitgadīgas meitas galvu un asiņainu, vasaras kleitā ieslēgusi viņu balkonā.
Mazai mazmeitai vecmāte dedzina rokas ar gludekli, lai viņa neprasītu ēst.
Tie ir šausmīgie fakti. Un, kas ir pats briesmīgākais, tie nav vienīgie. Neviens nav aizsargāts no vardarbības iestāšanas iespējas ģimenē. Par upuri var kļūt gan sievietes, gan vīrieši neatkarīgi no vecuma; gan nabagie, gan bagātie; gan sociāli aizsargātie, gan neaizsargātie; politiski stiprie un tie, kuriem nav nekādas politiskās varas.
Vardarbības saknes
Vairums mūsu uzvedības īpašību attīstās atdarināšanas ceļā. Visbūtiskāk agresijas veidošanu ietekmē cilvēka bērnība. Tādā veidā, pat bērnībā ieraudzītas vardarbības scēnas var pievēst kā pie tieksmes uz narkomāniju, alkoholismu, tā arī pie agresīvas uzvedības. Vecāku reālā uzvedība dod milzīgu ietekmi uz bērnu. Viņu neagresīva uzvedība, attiecību noskaidrošana tad, kad bērnu nav mājās ir ļoti svarīgs faktors bērna uzvedības stila veidošanā.
…