Rakstā „Izmērīts Piena Ceļa centrs” no 10.11.2005.(www.diena.lv/atklājumi) minēts, ka astronauti pavirzījušies vēl pussolīti tuvāk tam, lai ieraudzītu neredzamo. No Piena Ceļa vidienes saņemtie signāli devuši materiālu aprēķiniem, ka mūsu galaktikas centrālais enerģijas avots jeb melnais caurums varētu būt tik liels kā puse no teritorijas, ko aptver Zemes orbīta ap Sauli, un, izmantojot labāku tehnoloģiju, zinātniekiem izdotos pirmo reiz ieraudzīt objektu, par kuru līdz šim tikai izteikti minējumi.
Novērojumi tika veikti izmantojot radioteleskopus, kas izkaisīti visā Ziemeļamerikas teritorijā. Ar šīs iekārtas palīdzību tika pētīts starojums, kas rodas 0.5 astronomisko vienību rādiusā ap ļoti spēcīgo radiostarojuma avotu SagittariusA , kas tiek uzskatīts par mūsu galaktikas centru, ziņo žurnāls National Geographic.
Pētījums apstiprina pieņēmumu, ka galaktikas enerģiju rada melnais caurums, kas aprij zvaigznes un gāzi. Iegūtie dati devuši pietiekami daudz informācijas, lai pēc 5-10 gadiem astronomi varētu ieraudzīt pašu melno caurumu, kas uz galaktikas fona varētu izskatīties kā mazs, tumšs ēnas punkts ar gaismas apli ap to, ko veido melnā cauruma gravitācijas izliektie gaismas stari.
Radioteleskopu nākamie uzlabojumi ļaus astronomiem nofotografēt ēnu ap melno caurumu, jeb pāri palikušo radiāciju no caurumā ierautajiem objektiem.
Līdz šim astronomi identificējuši vairākus tūkstošus iespējamo melno caurumu, taču tas vienmēr darīts, izmantojot teorētiskos pieņēmumus. Taču tie atrodas pārāk tālu, lai objektus izpētītu tuvāk. Piemēram mūsu galaktikas centrs atrodas 26 tūkstošus gaismas gadu attālumā. Kosmosa pētnieki lēš, ka noslēpumainā objekta ieraudzīšanai nepieciešams teleskops, kas spēj saskatīt kosmiskos ķermeņus vismaz divreiz sīkāk nekā pašlaik pieejamie.
…