Nekustamā īpašuma tirgus vērtēšanu veic sertificēti vērtētēji vai sertificēti vērtētāju asistenti, jo kvalificēta speciālista profesionālais viedoklis ir objektīvāks un pamatotāks kā nespeciālista viedoklis. Kārtību kādā iegūstams vērtēšanas setrifikāts nosaka MK noteikumi Nr. 534 „Kārtība, kādā saņemams profesionālās kvalifikācijas sertifikāts nekustamā īpašuma novērtēšanai”.
Nekustamā īpašuma tirgus vērtību nosaka pamatojoties uz Latvijas vērtēšanas standartu 401 (turpmāk tekstā- LVS- 401), tādēļ pirmajā prakses dienā iepazinos tieši ar to. LVS- 401 sastāv no piecām daļām:
LVS 401-0- vispārīgie jēdzieni un vērtēšanas principi;
LVS 401-1- Tirgus vērtība kā vērtējuma bāze;
LVS 401-2- No tirgus vērtības atšķirīgas vērtēšanas bāzes;
LVS 401-3- Vērtējumi finansu atskaites vajadzībām;
LVS 401-4- Vērtējumi kredīta vajadzībām.
LVS 401 savā īpašumā var iegūt tikai par samaksu, tas publiski nav pieejams, atšķirībā no LR izdotajiem MK noteikumiem un likumiem. Latvijas vērtēšanas standarti ir izdoti saskaņā ar Starptautiskās īpašuma vērtēšanas standartu komiteju, kurai Latvija pievienojās 1995. gadā.
Starptautiskās īpašuma vērtēšanas standartu komitejas mērķi:
panākt vienveidību īpašuma vērtēšanas praksē Pasaulē, jo īpašumus dažādās Pasaules valstīs iepērk arī ārvalstnieki;
sakārtot atsevišķu valstu vērtētāju izmantoto tehnoloģiju un vērtēšanas metodes;
propogandēt Pasaulē panāktās vienošanās;
koriģēt standartus atbilstoši starptautiskās vērtēšanas prakses prasībām un panākt to starptautisku atzīšanu grāmatvedības un cita veida finansu atskaitēs.
Latvijas valsts standartu noteiktās tirgus vērtības novērtēšanas metodes:
izmaksu metode- visi parametri tiek ņemti no atklātā tirgus datiem. Princips- neviens saprātīgs pircējs par nekustamo īpašumu nemaksās vairāk kā viņam izmaksātu jauna līdzvērtīga īpašuma uzbūvēšana.
tirgus datu salīdzināšanas metode- kā jeb kura tirgus datu salīdzināšanas metode balstās uz tirgus procesu novērojumiem. Princips- saprātīgs pircējs par nekustamo īpašumu nemaksās vairāk kā par lietderības un kvalitātes ziņā analogu īpašumu.
ieņēmumu kapitalizācijas vai naudas plūsmas diskontēšanas metode- balstās uz tirgū pastāvošajiem reālās naudas plūsmas un peļņas normas lielumiem [1, 1.5p.]. Ja ieņēmumi ir prognozējami un noteiktā laikā ir nemainīgi tad izmanto tiešo kapitalizāciju, bet, ja ieņēmumi nav vienmērīgi, tad izmanto naudas plūsma diskonēšanu.…