Sportistu atlasē nosaka cilvēka spēju atbilstību izvēlētā sporta veida īpatnībām.
Sportistu atlases sistēma ļauj atrast talantus sportā, orientēt jaunos sportistus uz sporta veidu, kurš visvairāk atbilst viņu spējām. Ar atlasi sportā nosaka ne tikai lietderību nodarboties ar kādu sporta veidu, bet, galvenokārt, izzināt topošo sportistu potenciālās iespējas, proti, prognozēt, paredzēt.
Cilvēka uzvedības un attīstības iespēju prognozēšana pamatojas uz noturīgām personas rakstura īpašībām. Cilvēka individuālo īpašību kopums pielīdzināms viņa individualitātei. Individualitātes sastāvdaļās ietilpst sociālie un bioloģiskie aspekti. Ar individualitātes sociālo aspektu jāsaprot īpašības, kuru attīstībā dominē sociālie faktori, ar bioloģisko - bioloģiski determinētās īpatnības. Sociālie faktori atšķiras ar to, ka tiem nav ģenētiska pamatojuma.
Atlases sistēma ir vesela struktūra, kas sastāv no vairākām daļām: organizēšana, metodes un kritēriji. Organizēšana ir pasākumu komplekss, kas virzīts uz iespējami efektīvāku un racionālāku atlases metožu izmantošanu. Starp pielietojamajām metodēm izplatīta ir ekspertu novērtējums, aparatūras metode un testu metode. Kritēriji ir speciālo spēju raksturojums.…