Informācija medijos
Atklāj bīstamu pistāciju kravu
22.07.2004.
2004. gada 25. aprīlī Spānijā, Valensijas ostā tika atklāta Irānas izcelsmes pistāciju krava, kurā kopējais aflatoksīnu piesārņojuma līmenis 12.5 reizes pārsniedza pieļaujamo.
Valensijā krava tika atzīta par bīstamu un to aizliedza ievest Eiropas Savienībā. Pārbaudot dokumentus bija redzams, ka tālāk krava tika vesta uz Antverpenes ostu Beļģijā, kur tika pārkrauta uz citu kuģi un 12.maijā ievesta Rīgas ostas teritorijā. (...)
Irānas izcelsmes pistācijās regulāri konstatē paaugstinātu aflatoksīnu piesārņojumu, tādēļ jau 2001. gadā Eiropas Komisija pieņēma lēmumu, kas nosaka, ka visām Irānas izcelsmes pistāciju kravām obligāti jāņem paraugi laboratoriskai izmeklēšanai un līdz apmierinošu rezultātu saņemšanai, kravas aizliegts ievest Eiropas Savienībā.
Pārtikas un veterinārā dienesta Sanitārās robežinspekcijas inspektori veicot pārbaudes Rīgas ostā aizturējuši pistācijas kravu, kuras apjoms ir 25 tonnas.
ES samazinās piena ražošana
14.08.2013.
Itālijā fiksēta aflatoksīnu klātbūtne lopbarības kukurūzā. Aflatoksīni parādījušies arī pienā. Konstatēts, ka šī kaitīgā viela ir arī kokvilnas raušos, kas ievesti no Dienvidāfrikas.
Likumdošana
Daudz un dažādas EK Regulas, kas nosaka aizsargpasākumus, pastiprinātu kontroli, pieļaujamos daudzumus, lai ierobežotu mikotoksīnu izplatību un aizsargātu sabiedrības veselību, piemēram, Regulā (EK) Nr.669/2009 ir iekļauti produkti no konkrētām valstīm, attiecībā uz kuriem ir jāveic pastiprināta aflatoksīnu kontrole:
- zemesrieksti no Argentīnas, Brazīlijas, Ganas, Indijas, Vjetnamas;
- garšvielas no Indijas;
- melones sēklas no Nigērijas;
- basmati rīsi no Pakistānas, Indijas.
Piemēram, pieļaujamā aflatoksīna B1 daudzums mandelēs un pistācijās, ko paredzēts tieši lietot uzturā (vai kā pārtikas produktu sastāvdaļu) ir 8 µg/kg, bet zemesriekstos – 2 µg/kg.
…