Biotehnoloģiju izmantošana pārtikas rūpniecībā.Siers.
Siera ražošanas izejmateriāls ir piens. Siera pagatavošanas laikā vispirms iegūst piena proteīnu kazeīnu. Senākais kazeīna iegūšanas veids ir piena skābēšana. Rodas rūgušpiens, kuru uzsildot iegūst biezpienu.
Rokforas siera izgatavošanas tehnoloģija
1. Pienam pievieno pienskābes baktēriju kultūru, pelējumsēnes Penicillium roquefortii un beigās Lab. Pēc 30 minūtēm piens kļūst tik biezs, ka to var griezt ar nazi.
2. Nodala sūkalas. Pilda formās.
3. Apstrādā ar 20% vārāmā sāls šķīdumu.
4. Apžāvē.
5. Caurdur ar adatām, lai nodrošinātu gaisa piekļuvi un sierā varētu savairoties Rokforas sieram raksturīgās zilās pelējuma sēnītes. Tās aug aerobos apstākļos un pārgrieztā sierā redzamas adatu dūrienu kanāliņos.
6. Siera rituļus apsmidzina ar suspensiju.
7. Sieru ievieto pagrabā, kurā ir 15 ºC temperatūra un 90% mitrums. Pelējumsēnes uz siera rituļu virsmas veido baltu pelējumu. Pēc 10 dienām siers gatavs.
8. Pako.
Pelējuma sieri ir mīkstie sieri. Tajos ir vismaz 52% ūdens, un tie uzglabājas īsāku laiku nekā cietie sieri, jo mitrums izsauc tālāku mikroorganismu iedarbību. Cietu sieru ražošanas procesā vairāk nodala sūkalas.
Gaļas pārstrādes produktu ražošana.Salami desa.
1. Jēlās desas pamatizejvielas ir liellopu vai cūku gaļa un svaigs cūkas speķis, kas tiek atdzesēts un samalts.2. Maltajai gaļai pievieno pārējās sastāvdaļas ,biotehnoloģijas produktus, kas nodrošina mikroorganismu darbību un piešķir desām specifisko garšu un aromātu ( askorbīnskābi, glutamātu, garšvielu cukuru), kā arī pievieno mikroorganismu kultūru. 3. Desas masu samaisa, uzpilda zarnu desās un novieto žāvēšanas kamerās. 4. Lai iegūtu ar pelējumu pārklātu salami desu, to ārpusi apsmidzina ar Penicillium nalgiovense sporu suspensiju un tur noteiktos apstākļos. Vispirms temperatūra ir salīdzinoši augsta, lai sāktos optimāli vielmaiņas procesi. Pēc tam temperatūru un mitrumu nogatavināšanas telpā datorizēti pakāpeniski samazina. Tādējādi notiek pakāpeniska desu žūšana, kamēr