2. Slaids. Balss ir skaņu kopums, ko rada cilvēka elpošanas orgāni jeb runas aparāts
3. Slaids. Balsi raksturo tās..
• Balss apjoms Jeb diapazons ir visi iespējamie pamattoņi, ko var lietot runājot vai dziedot. Parasti apjoms ir apmēram divas oktāvas. Ikdienas sarunvalodā no šīm divām oktāvām izlieto 6-8 toņus.
• Balss augstums Balss apjoms var aptvert zemus toņus, vidējā augstuma toņus un arī augstus toņus. No tā, kādā augstumā balss var veidot toņus, tad arī atkarīgs balss augstums. Atkarībā no augstuma cilvēku balsis iedala 6 grupās: vīriešu balsis-basā, baritonā, tembrā un sieviešu balsis-altā, mecosoprānā, soprānā. Katrs cilvēks pieradis runāt zināmā augstumā-apmēram diapazona vidū. Šo augstumu sauc par balss vidējo augstumu. To lieto mierīgā noskaņā.
• Balss spēks Ir atkarīgs no runas orgānos veidoto skaņu amplitūdas. Lai skaņas būtu spēcīgas, nepieciešams pareizi izmantot runas aparāta rezonatorus (mutes dobuma, rīkles, deguna u.c. dobumus). Ja artikulācija ir pareiza, labāk darbojas rezonatori, kuru uzdevums ir pastiprināt mutes dobumā vai balsenē veidotas skaņas.
• Balss tembrs Katra cilvēka balsij ir savs īpatnējs tembrs, jo katram cilvēkam runas aparāta uzbūve ir vairāk vai mazāk atšķirīga. Tāpēc arī rezonatori nav vienādi, un tajos veidojas dažādi virstoņi. Tembru var ietekmēt arī dažādas balss aparāta slimības, piemēram, aizsmakums.
…