Tarantuls
Tarantuls apdzīvo Eiropas dienvidus un Vidusāziju.
Tā indes dziedzeru izdalītā sekrēta LD50 pelei ir 15 g/kg. Indes sastāvā ietilpst toksiski polipeptīdi un fermenti.
Uz bezmugurkaulniekiem sekrēts iedarbojas, depolarizējot nervu šūnu membrānas un tādējādi bloķējot nervu sistēmas sinaptisko pārvadi. Mugurkaulnieku organismā toksīns izraisa gludo muskuļu Ca2+ kanālu caurlaidības pieaugumu, kā rezultātā muskuļi saraujas. Kalcija jonu līdzsvara izjaukšana abpus šūnu membrānām, izraisa koduma vietas audu un iekšējo orgānu nekrozi.
Tarantula kodums ir sāpīgs, koduma vieta stipri pietūkst. Atšķirībā no karakurta koduma, sāpes paliek lokālas, neizplatās pa visu ķermeni. Vērojams ķermeņa smagums, apātija, miegainība, kā arī drebuļi, paātrināta sirdsdarbība, svīšana. Ja cilvēks ir pastiprināti jutīgs pret indi, var iestāties nāve.
Latvijā- Krusta zirneklis (Araneus diadematus)
Latvijā
Latvijas teritorijā indīgākais zirnekļu kārtas pārstāvis ir Krusta zirneklis (Araneus diadematus)
Tā izdalītais sekrēts ir bīstams gan bezmugurkaulniekiem, gan mugurkaulniekiem, taču iedarbojas uz sugām specifiski: paralizē truša, žurkas, cilvēka eritrocītus, bet neietekmē jūrascūciņu, zirgu, aitu, suņu asins sastāvu.
Indes iedarbību realizē termolabilais termolizīns. Neirotoksīna termostabilais komponents bloķē sinaptisko pārvadi. Bezmugurkaulniekiem parasti izraisa nāvi. Cilvēkam krusta zirnekļa kodums rada dedzinošas sāpes, zemādas asinsizplūdumu, arī galvassāpes un vājumu.
…