Jāizvērtē iespējamās galvaskausa pamatnes lūzuma pazīmes
Kraniālo nervu bojājums, biežāk VII un VIII nerva bojājumi, retāk I, II, VI nerva bojājumi. Jāatzimē, ka bezsamaņas slimniekam galvaskausa pamatnes lūzumu radītos kraniālo nervu bojājums izvērtēt ir grūti.
Nepieciešams izvērtēt iespējamos sejas kaulu bojājumus, par ko var liecināt:
sejas kaulu un vaigu kaula palpatora nestabilitāte (LeFort lūzumi, apakšžokļa lūzumi);
palpējami orbītas malas nelīdzenumi;
periorbitāla tūska, ekzoftalms un/vai zemādas emfizēma.
Neiroloģiskā izmeklēšana
Neiroloģiskā izmeklēšana jāveic šādā secībā:
Jānosaka samaņas līmenis;
jānosaka zīlīšu izmēri un reakcija uz gaismu;
jānosaka katras ekstremitātes motora reakcija uz
kairinājumu;
jānosaka fokāli vai vispārēji neiroloģiski simptomi.
Neiroloģiskā izmeklēšana
Samaņas līmeni galvas traumu slimniekiem jāizvērtē pēc Glazgovas komas skalas ( standartizēta pacienta samaņas līmeņa izvērtēšana pēc acu atvēršanas reakcijas, vārdiskās atbildes un motorās reakcijas; šī izmeklēšanas skala ir pietiekami vienkārša un praktiska lietošanā; Smaga galvas smadzeņu trauma ir pacientam, kurš pēc vitālo funkciju atjaunošanas atrodas bezsamaņā un pēc GKS atbilst 3-8 ballēm.
Jāizvērtē acu zīlītes. Nozīmīga anizokorija ir zīlīšu diametru atšķirība vismaz par 1 mm. Ar reakciju uz gaismu pārbauda gan redzes nerva (II), gan okulomotorā nerva (III) funkciju. Par pozitīvu reakciju uzskatāma zīlīšu konstrikcija vismaz par 1 mm. Klīniski nozīmīgs ir tieši okulomotorā nerva funkcijas traucējums, kas ir nederīgs simptoms pieaugoša intrakraniālā tilpuma gadījumā un vienlaikus signalizē par smadzeņu ķīlēšanās draudiem.
…