Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
3,49 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:573617
 
Evaluation:
Published: 12.01.2011.
Language: Latvian
Level: College/University
Literature: 12 units
References: Not used
Extract

Kreicfelda-Jakoba slimība (CJD - Creutzfeldt-Jakob disease) ir reti, deģenerējoši un visos gadījumos nāvējoši smadzeņu bojājumi. Tā piemeklē aptuveni vienu cilvēku no miljons cilvēkiem gada laikā visā pasaulē; ASV ir aptuveni 200 šādu gadījumu gadā, Latvijā vidēji trīs gadījumi piecos - desmit gados. CJD parasti parādās cilvēku dzīves vēlākajos gados un attīstās ļoti straujā gaitā. Raksturīgi, ka slimības simptomu sākums parādās aptuveni 60 gadu vecumā un, 90% no visiem gadījumiem, cilvēks gada laikā nomirst. Slimības agrīnajās stadijās cilvēkiem var būt vāja atmiņa, uzvedības izmaiņas, koordinācijas trūkums un redzes traucējumi. Slimībai progresējot, spilgti izteikta ir prāta spēju (mentālā) pasliktināšanās un nekontrolējamas kustības, aklums, ekstremitāšu vājums un koma.

Sporādiskajā CJD slimība parādās pat tad, ja cilvēkam nav īpašu slimības riska faktoru. Pagaidām šis ir visbiežāk sastopamais CJD tips un tas ir sastopams vismaz 85 % no visiem gadījumiem.
Iedzimtajā (pārmantojamajā) CJD cilvēkam saslimšana nāk no ģimenes vēstures un/vai ir pozitīvs tests ģenētiskajā mutācijā saistībā ar CJD. Aptuveni 5 līdz 10 % CJD gadījumu ASV ir šim tipam.
Iegūtā CJD slimība ir pārnesta pakļaujot mehāniskai iedarbībai smadzeņu vai nervu sistēmas audus, parasti kādas medicīniskas procedūras laikā. Nav pierādījumu, ka CJD ir lipīga parasta kontakta laikā ar CJD pacientu. Kopš 1920. gada, kad CJD tika aprakstīts pirmo reizi, mazāk kā 1% visu gadījumu ir iegūtais CJD.

CJD pieder cilvēku un dzīvnieku slimību dzimtai, kas pazīstama kā spongiformā encefalopātija (TSEs) (transmissible spongiform encephalopathies). Nosaukums sūkļveida jeb spongiformā attiecas uz inficēto smadzeņu īpašību parādīšanos, kad inficētās smadzenes kļūst caurumiņu pildītas līdz tās zem mikroskopa atgādina sūkļus. CJD ir visizplatītākā no zināmajām cilvēka TSEs.
Vēl cilvēka TSEs ietilpst kuru, nāvējošais, familiālais bezmiegs (FFI) (fatal familial insomnia) un Gertmana-Strasera-Šeinkera sindroms (GSS). GSS sindroms (iedzimtais bezmiegs) pirmoreizi aprakstīta 1936. gadā un zināms ap 50 ģimenēm.
Kuru tika identificēts cilvēkiem no izolētām ciltīm Papua Jaungvinejā un šobrīd ir gandrīz izzudusi. FFI un GSS ir ļoti retas, pārmantojamas slimības, kuras atrastas vien dažās ģimenēs visā pasaulē.
Citas TSEs ir atrastas īpašiem dzīvnieku veidiem. To skaitā liellopu spongiformā encefalopātija (BSE), kur atrasta govīs un bieži tā tiek attiecināta kā „trako govju” slimība; nieze saukta arī krapija (scrapie), kura skar aitas un kazas; ūdeļu encefalopātija (mink encephalopathy); un kaķu dzimtas encefalopātija. Līdzīgas slimības ir piemeklējušas aļņus, briežus un eksotiskus zooloģiskos dārzus.…

Author's comment
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register