Lodveida zibens ir tas fenomens, ko no visām parādībām, kādas vien novērojamas “ar neapbruņotu aci”, ticami pagaidām nespēj izskaidrot un pierādīt neviens fiziķis .
Būtībā tā ir elektriska parādība, kas saistīta ar enerģijas izlādi un bieži rodas saistībā ar lineāro zibeni, tomēr novērots, ka tā rodas arī nesaistīti ar to.
Pašlaik atklātie pētījumi un izvirzītie spriedumi par zibens lodi ir ticami, tomēr vai tas tā patiešām notiek, nav vēl zināms. Pagaidām laboratorijas apstākļos vēl nav izdevies iegūt lodveida zibeni, jo nav noskaidrots, kā un kādos apstākļos tas rodas, tomēr ir iegūts kaut kas līdzīgs.
Izskats
Lodveida zibens atgādina apaļu, spīdošu bumbu (bāli sarkanā, oranžā vai pat baltā krāsā) ar diametru no dažiem centimetriem līdz pat vienam metram un vairāk. Dažreiz šī “bumba” dzirksteļo un griežas.
Parasti zibens lode peld gaisā (no tā secināms, ka lodes blīvums ir apmēram vienliels ar gaisa blīvumu) bez skaņas vai arī klusi sīc un švirkst.
Īpašības
Lodveida zibens ir plastisks veidojums, kas dažkārt var nonāk telpās, pat tādās, kur logi un durvis ir aizvērti; tas var izlīst, piemēram, no elektrības kontaktu rozetes, telefona vai pat atslēgas cauruma.
Dažiem objektiem, piemēram, grāmatām tas iziet cauri, neatstājot nekādas deguma pēdas, bet stiklā rada ideāli apaļu caurumu, kādu nebūtu iespējams iegūt pat ar visprecīzākā lāzera palīdzību. Dažkārt lodveida zibens pat uzsprāgst, izraisot ugunsgrēku.
Šīs parādības ilgums var būt no dažām sekundēm līdz minūtei, bet kustības ātrums ir salīdzinoši neliels - šī lode pat var uz dažām sekundēm kļūt nekustīga.
Zinātnieki novērojumi liecina, ka lodveida zibens temperatūra nepārsniedz 300 - 400 OC, bet tā atbrīvotā enerģija, uzsprāgstot un izraisot kādu postījumu, nepārsniedz 100 kJ (tas ir 10 000 reižu mazāk nekā līnijveida zibens spērienā). …