Ko ēd Miķeļdienā?
Miķeļdienā klāts balts vai dzeltens galdauts, vai arī nebalināta lina galdauts. Galds rotāts labības kūlīšiem, vārpu vainagiem un pīlādžu zariem.
Miķeļu pirmā diena noslēdzās ar mielastu laukā pie ugunskura, bet otrajā dienā rīkotais svētku mielasts īpaši bagāts bija ražas ienākšanās dēļ. Miķeļdienā uz galda nekā netrūka un valdīja pārticība, jo tikko ir beidzies ražas novākšanas laiks. Svētku galdam tika kauts gailis, sivēns vai auns, ceptas karašas, vārīti kāposti un brūvēts alus. Mielastam saimniece cepusi īpašu jumju maizi, bet saimnieks alus iesalam ņēmis graudus no katras sējamās labības. Vispirms no maizes klaipa pa riecienam griezuši saimnieks un saimniece, tad pārējie saimes ļaudis.
Miķeļdienas gadatirgus
Tā kā raža līdz Miķeļiem ir novākta, tas ir aktīvākais laiks gadatirgiem. Gadatirgu tradīcija nonākusi arī līdz mūsdienām, teju visās pašvaldībās notiek šādi tirgi, kuros iespējams iegādāties pa vasaru sastrādātos labumus. Viens no plašākajiem Miķeļdienas gadatirgiem notiek ik gadu Latvijas Etnogrāfiskajā Brīvdabas muzejā, kur tirgošanās papildināta arī ar dažādām folkloras izdarībām – dziesmām, dejām, rotaļām. Tā ir iespēja ne tikai iegādāties rudens labumus, bet arī iepazīstināt jaunākos ģimenes locekļus ar Miķeļdienas tradīcijām.
…