Kas ir skaņa?
Skaņa ir mehāniskās enerģijas pārvietošanās vielā.
Skaņu apraksta dažādi fizikālie lielumi – frekvence
viļņa garums
periods
skaņas ātrums
Skaņas ap mums ir vienmēr, kaut arī dažreiz tās pat neievērojam (cilvēku sarunāšanās, koku lapu čaboņa, putnu vīterošana, ūdens šalkas, automašīnu motora troksnis).
Katrai skaņai ir skaņas avots.
Skaņu izraisa kustība.
Skaņas avots vienmēr ir kāds ķermenis, kas svārstās vai vibrē.
Skaņu izraisošās svārstības ne vienmēr ir ar aci pamanāmas, bet bez svārstībām skaņas nav.
Magnetafons
Par mūsu sadzīves ierīci ir kļuvis magnetafons. Ierakstot skaņu ar magnetafonu, skaņas celiņš tiek iezīmēts magnētiskajā lentē, kas slīd gar īpašu skaņas ieraksta galviņu. Šo celiņu cilvēks neredz. Skaņas svārstības, pārvērstas elektriskajās svārstībās, magnetizē lentei uzklātu speciālu magnētiskās vielas kārtiņu. Atskaņojot magnētisko lenti, notiek pretējs process. Lente noteiktā ātrumā slīd gar atskaņošanas galviņu. Magnētiskais skaņas celiņš tajā izraisa tādas pašas elektriskās svārstības kā skaņu ierakstot. Elektriskās svārstības savukārt iesvārsta skaļruņu membrānas, un rodas skaņa. Lai pasargātu magnetafona lenti no bojājumiem, tā tiek iemontēta kastē.
Kompaktdiski
Veidojot skaņu ierakstus, ir svarīgi, lai ierakstītā skaņa iespējami precīzi atbilstu dzīvajam izpildījumam. Pašlaik par kvalitatīvāko, drošāko un izturīgāko skaņas saglabāšanas veidu tiek uzskatītas gaismas skaņu plates – kompaktdiski. Kompaktdiskus izgatavo no īpašas caurspīdīgas plastmasas. To virskārtā ar lāzeru iededzina spirālveida skaņas celiņus – mikroskopiskus padziļinājumus – svītriņas, kas satur visu informāciju par skaņdarbu. Tad diska virsmai uzputina plānu alumīnija kārtiņu, kuru pārklāj ar aizsargslāni – laku. …