sorbāti
E203 Kalcija sorbāts – sintētisks, iegūst no sorbīnskābes
Funkcija – konservants
Iespējamā iedarbība – nātrene, ādas kairinājums, astma, alerģiskas reakcijas, uzvedības problēmas
Iespējamais pielietojums pārtikā – maize, siera pasta, mājas siers, atspirdzinošie dzērieni, šokolādes sīrups, siera kūka
Lietošana citur – ziedes, kosmētika
Efektīvs pret sēnēm un raugiem, nav efektīvs pret baktērijām.
Sulfāti
Sulfāti pārtikā tiek izmantoti kā stabilizatori un konservanti.
Sulfāti ir sērskābes sāļi, labi šķist ūdenī.
Stabilizatori ir vielas, kuras notur nemainīgu pārtikas produkta fizikālo un ķīmisko stāvokli, spēj noturēt pārtikas produktā savstarpēji nesajaucamu vielu homogēnu izkliedi, kā arī stabilizē, saglabā vai intensificē pārtikas produkta krāsu.
Dabā sulfāti atrodami dažādu minerālsāļu sastāvā. Izplatītākie - ģipsis, celestīns un barīts tiek izmantoti būvmateriālu ražošanā. Sulfāti ir sastopami gandrīz visos dabīgajos ūdeņos. Sulfāti ir viena no lietus ūdens izšķīdušajām komponentēm. Gruntsūdeņos sulfāti nonāk, ūdenim skalojoties caur minerāliem, virszemes ūdeņos – izskalojoties no augsnes. Sulfāti rodas augu un mirušo dzīvnieku sadalīšanās procesos.
Sulfāti ir vieni no vismazāk toksiskiem anjoniem, kas tikai lielā koncentrācijā var izraisīt kuņģa - zarnu trakta kairinājuma simptomus un zarnu darbības traucējumus (caureju).
Galvenie fizioloģiskie efekti, kurus var izraisīt pārmērīgi liela sulfātu uzņemšana, ir kuņģa - zarnu trakta kairinājuma simptomi, caureja un organisma pakāpeniska atūdeņošanās.
…