UNESCO pasaules kultūras un dabas mantojuma sarakstā iekļautie kultūras mantojuma objekti Norvēģijā
Norvēģijā konvenciju par pasaules kultūras un dabas mantojuma aizsardzību ratificē 1977. gada 12. maijā. Norvēģijas pasaules mantojuma sarakstā ir iekļauti 7 objekti, no kuriem 6 ir kultūras mantojumi.
Bergena (Bryggen) (1979.)
Bergenā un tās vecajā kuģu piestātnē ir unikālas koka ēkas, kuras ir pārcietušas vairākus ugunsgrēkus. Daudzas no atlikušajām 58 ēkām šobrīd tiek izmantotas kā mākslinieku darbnīcas. Bergena ir Hanzas savienības pilsēta un no 13. gadsimta beigām Bergenā atradās viens no svarīgākajiem Hanzas savienības kantoriem..
Urnes viduslaiku koka baznīca (Urnes Stave Church) (1979.)
Urnes viduslaiku baznīca atrodas Sognefjorda (Sogn og Fjordane) apkaimē. Tā tika celta 12. un 13. gadsimtā , un tā ir izcils piemērs tradicionālajai skandināvu koka arhitektūrai. Tā apvieno ķeltu mākslu, vikingu tradīcijas un romānikas telpiskās struktūras. Tās smalkie kokgriezumi liecina par baznīcas amatnieku un celtnieku prasmēm.
Rērosa – raktuvju pilsētiņa (Røros Mining Town) (1980.)
Tās vēsture ir saistīta ar vara raktuvēm, kas tika izveidotas 17. gadsimtā un izmantotas 333 gadus. Pilsētā ir aptuveni 80 koka mājas, kas ir pilnībā rekonstruētas pēc Zviedru karaspēka postījumiem 1679. gadā. Atjaunojot pilsētu, tās plānotāji saglabāja renesanses laika kvadrātveida pilsētas ielu izvietojuma plānojumu. Daudzas no ēkām saglabājušas savas tumšās, darvas klātās baļķu fasādes, radot pilsētā viduslaiku gaisotni.
Altas klinšu grebumi (Rock Art of Alta) (1985.)
Šī petroglifu1 grupa vecākie zīmējumu grebumi tika veikti pirms vairāk nekā 6200 gadiem, kamēr jaunākie ir datēti kā 2500 gadu sena pagātne. Šie petroglifi liecina un attēlo dabas un cilvēka darbību aizvēsturiskajos laikos.
Vegas arhipelāgs (Vegaøyan -- The Vega Archipelago) ( 2004.)
Vegas arhipelāgs veido kultūrainavu 1037 kvadrātkilometru platībā no kuriem 69 kvadrātkilometri ir sauszeme. Skarbo dabas apstākļu dēļ, salās iespējama īpaša dzīves pieticība, kas balstās uz zvejošanu un slazdu izlikšanu gāgām, dūnu iegūšanai.
…