Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
4,99 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:448834
 
Evaluation:
Published: 21.02.2010.
Language: Latvian
Level: Secondary school
Literature: 4 units
References: Not used
Extract

Bioloģiski nozīmīgākie ir trīsvērtīgie un sešvērtīgie hroma savienojumi. Cilvēka organismā parasti atrodams Cr+3, kas salīdzinoši lielā koncentrācijā ir DNS sastāvā, kā arī fermentos ( piem., glikozes tolerances faktorā, insulīna darbības kofaktorā). Cr ir cilvēka mikroelements, ko pietiekamā daudzumā varam uzņemt ar graudu maizi, riekstiem, plūmēm, sēnēm. 80-to gadu beigās sporta medicīnā pēkšņi sākās hroma “bums”, jo daži zinātnieki paziņoja, ka piedevas ar hromu spējīgas dedzināt taukus un vienlaicīgi audzēt muskulatūru, pastiprināt glikozes vielmaiņu un šūnu uzņēmību pret insulīnu, palielināt glikagona rezerves un aktivizēt aminoskābju asimilāciju.

Šie paziņojumi, acīm redzot, bija saistīti ar Cr atrašanos jau minētajos fermentos, taču nopietnāki pētījumi neapstiprināja brīnumainās īpašības. Iespējams, ka Cr piedevas palīdz uzņemt insulīnu diabēta slimniekiem vai tiem, kuru organismā ir vērojams hroma deficīts nepilnvērtīga uztura dēļ, taču tās nesadedzina taukus un nepalielina muskuļu masu. Ja nu tomēr ir vēlēšanās lietot Cr piedevas, tad nekādā gadījumā nedrīkst pārsniegt nekaitīgo devu 50-200 mkg diennaktī. Lielākas hroma devas var būt ļoti bīstamas organismam. Ja pašnāvības nolūkā vai nejauši norijot tiek uzņemta pārmērīga Cr deva, novēro akūtu saindēšanos, kas izpaužas kā reibonis, sāpes vēderā, reizēm caureja ar asins piejaukumu. Var rasties patoloģiskas pārmaiņas aknās un nierēs (līdz pat glomerulu nekrozei). Tādas pašas izmaiņas attiecas arī uz sistemātisku alimentāru hroma pārdozēšanu. Taču šis nav vienīgais ceļš, kādā hroms var kaitīgi iedarboties uz organismu. Metāla savienojumus plaši pielieto rūpniecībā, piemēram, Cr2O3 izmanto kā zaļo pigmentu keramikas, eļļas krāsu un stikla rūpniecībā. Pulēšanas pastās tas ir abrazīvs, no Cr2O3 iegūst hromu, ko izmanto metāla izstrādājumu hromēšanā un sakausējumu ražošanā, piemēram, hromu saturošajiem tēraudiem piemīt korozijizturība, liela cietība un termoizturība.

Ūdenī šķīstošos hromātus lieto ādu miecēšanā, audumu kodināšanā un koksnes antiseptiskajā apstrādē. Nešķīstošos hromātus izmanto krāsvielu pigmentācijā dzeltenā krāsā (Pb, Zn, Sr hromāti ),un sārtajos toņos (Sn hromāts). Jebkurā ražošanas procesā jāievēro drošības noteikumi- jālieto aizsargapģērbs un jābūt efektīvai un pareizai ventilācijai, ieteicami arī dažādi citi higēnas pasākumi (duša pēc darba un tml.), kas palīdz izvairīties no Cr kaitīgās ietekmes.…

Author's comment
Work pack:
GREAT DEAL buying in a pack your savings −3,98 €
Work pack Nr. 1115111
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register