Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
4,99 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:238790
 
Author:
Evaluation:
Published: 07.05.2009.
Language: Latvian
Level: Secondary school
Literature: 6 units
References: Used
Extract

Valoda ir radusies sabiedrībā, tā pastāv un attīstās sabiedrībā. Bez tās nav iedomājama cilvēces tālākā virzība. Nenoliedzami valoda ir sarežģīta parādība. Tai piemīt daudzas pazīmes, kas izriet no pašas valodas uzbūves. Tās ir valodas iekšējās pazīmes un atklājamas, pētījot pašu valodu. Bez tam valoda saistīta ar objektīvo īstenību, ar visu, kas ir ārpus valodas. Šīs sakarības veido valodas ārējās pazīmes. Raksturojot valodu, tās būtību, jāņem vērā gan viena, gan otra valodas pazīmju grupa. Iepazīstot valodas saistību ar citām parādībām, gūstam dziļāku ieskatu pašas valodas būtībā, kā arī pamatojumu tam, kādēļ cilvēcei tik liela interese par valodu.
Pirmatnējā sabiedrība bija laiks, kad cilvēks nepretstatīja sevi citiem un nesajuta vajadzību ar savu vārdu norobežot sevi no kolektīva. Pamazām cilvēks sāka individualizēt sevi un citus, sāka nodalīt tēvu, māti, radus un citus pazīstamos, bet vārdos vēl tos nesauca. Valodas un sabiedrības attīstības gaitā izveidojās radniecības terminoloģija, un pēc individuālām pazīmēm ikvienam cilvēkam tika piešķirts īpašs nosaukums – vārds. No konkrētiem nosaukumiem izveidojās abstrakti nosaukumi, kas neatspoguļoja priekšstatus par priekšmeta pazīmēm, bet tikai to nosauca. Tā radās īpašvārdi, kas zaudējuši sākotnējo leksisko nozīmi un ir pilnīgi individuāli. [Siliņš,3,10]
Par individuāliem personvārdiem izvēlējās tos apkārtējās vides objektu nosaukumus, kuri pēc primitīvo cilvēku uzskaties, iemiesoja dzīvības spēku. Piemēram, koki, uguns, ūdens, spīdekļi vai akmeņi. [Siliņš,3,11].
Ir dažādas valodas un katrai valodai ir savi personvārdi. Katras tautas personvārdi ir saistīti gan ar tautas tradīcijām, gan ar vēsturiskām pārmaiņām tās dzīvē. Daudzi personvārdi cēlušies no sugas vārdiem, un stingru robežu no vieniem uz otriem novilkt nevar. Sugas vārdiem pārejot īpašvārdos, notiek nemanāma pāreja no vienas kategorijas otrā. Ja kādai lietai tiek dots individuāls nosaukums, tad rodas īpašvārds. Turpretim, ja kādu īpašvārdu vispārinoši lieto daudzskaitlī daudzu objektu nosaukšanai, tas var pārvērsties par sugas vārdu. Cilvēka vārds jeb priekšvārds atšķirībā no daudziem citiem vārdiem (vietu un parādību nosaukumiem) saistās ar noteiktu cilvēku un ir individuāli, vēsturiski, sociāli un juridiski nosacīts. …

Author's comment
Work pack:
GREAT DEAL buying in a pack your savings −4,48 €
Work pack Nr. 1132145
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register