Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
1,99 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:148175
 
Author:
Evaluation:
Published: 05.09.2005.
Language: Latvian
Level: Secondary school
Literature: 8 units
References: Not used
Table of contents
Nr. Chapter  Page.
  Ievads    3
1.  Bērnība un aktiera gaitu aizsākums    3
2.  Rīgas Latviešu teātris Ādolfa Alunāna vadībā    4
3.  Viesizrāžu periods    6
4.  Dzīves norietā    8
  Nobeigums    8
  Izmantotā literatūra    9
Extract

Bērnība un aktiera gaitu aizsākums

Ādolfs Alunāns ir latviešu teātra pamatlicējs, pirmais profesionālais latviešu aktieris, režisors, teātra organizators, lugu rakstnieks, kupletists un publicists, tautā saukts par „Teātra tēvu”, kā arī Dobelnieks, Smaidulis, Vecais Ādolfs un Zobgalis.
Jelgava ir Ādolfa Alunāna dzimtā pilsēta, te pagājuši bērnības un skolas gadi. Bērnībā zēns saņēmis vācisku audzināšanu un izglītību, jo māte ir bijusi vāciete. Liela ietekme Ādolfa izglītošanā ir bijusi tēva brālim Jurim Alunānam, kurš vasaras brīvlaikos uzturējies pie brāļa un nodarbojies ar zēna izglītošanu tautiskā garā. Zēna gados viņš bieži apmeklēja Jelgavas vācu teātri kopā ar savu vectēvu no mātes puses rātskungu Velcki (Voeltzke), te iepazinis un iemīlējis teātri. 1866.gadā pēc Jelgavas ģimnāzijas beigšanas, viņš nolēma kļūt par aktieri.
Pirmo reizi latviešu skatītāju priekšā Ādolfs Alunāns nostājās 1869. gada Jāņu dienas novakarē Vingrotāju zālē, kas atradās pašā pilsētas centrā tagadējā Esplanādes laukumā. Tai pēcpusdienā Vingrotāju zālē tika spēlēts teātris un izrādīja Ā.Alunāna ludziņu „Paša audzināts”, taču tā nebija parasta, bet gan svētku izrāde, jo dienā bija notikušas Rīgas Latviešu biedrības nama pamatakmens jeb gruntēšanas svinības.
Kas gan būtu svētki bez teātra izrādes? Bet kas to lai sarīko? Biesdrības vīru skati vērsās uz Pēterburgu, kur Vācu teātrī ļoti sparīgi darbojās kāds latviešu jauneklis Ādolfs Alunāns, labi pazīstamā Jura Alunāna brāļadēls. Viņš „Baltijas Vēstnesī” 1869. gadā bija publicējis rakstu „Kāds vārds par teāteri”, kurā skaidroja, kas tā teātra māksla tāda ir, un salīdzināja teātri ar spoguli. „ ... kurā mēs paši savus labus un nelabus darbus, savas prieka, kā bēdu dienas, ar vārdu sakot, savu dzīvošanu redzam. Tāds spieģelis ir bīne jeb tā vieta, uz kuras aktieri teāteri spēlē. Teātra spēle nu mums rāda vai labus, vai nelabus darbus, vai prieku, vai bēdu dienas, - visu mūsu dzīvošanu.” [1., 25.- 26.]

Author's comment
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register