Ģimene, kurā kāds slimo, piemēram, ar gripu, uz kādu laiku ir spiesta piemēroties slimnieka vajadzībām - aprūpēt viņu, meklēt ārstu, zāles, neaicināt mājās ciemiņus vai citādi ierobežot savas vajadzības. Taču tā ir pārejoša situācija. Grūtāk ir, ja ģimenē ir kāds ilgstoši slims cilvēks. Varbūt, ka bērniem nav atļauts skaļi spēlēties vai skraidīt, lai netraucētu slimnieku un savā ziņā viņiem tiek liegtas iespējas darīt to, ko gribētos pašiem. Arī ģimene, kurā ir tikai viens no vecākiem, vecāki šķīrušies vai arī kāds no vecākiem ir pārmēru aizņemts darbā, reaģē uz šo situāciju. Šādā ģimenē ir lielāks risks veidoties neveselīgām attiecībām. To sauc par ģimenes disfunkciju. Disfunkcionālā ģimenē var rasties situācija, kad kāda ģimenes locekļa problēmu dēļ citi kļūst līdzatkarīgi.
Disfunkcionāla ir arī tāda ģimene, kurā kādam no tās locekļiem ir akohola atkarība. Alkoholiķi ir cilvēki, kuri nav spējīgi kontrolēt savu dzeršanu, kas, savukārt, rada problēmas nozīmīgākajās dzīves jomās - darbā, ģimenē, attiecībās ar draugiem u.tml. Alkoholismam progresējot, pārējie ģimenes locekļi reaģē uz šo atkarību - cenšas to apturēt un ietekmēt, tādējādi kļūstot arvien vairāk pārņemti ar alkoholiķa uzvedību, tādā veidā kļūstot līdzatkarīgi. Viena ģimenes locekļa alkoholisms ir visas ģimenes problēma. Tieši tāpēc izvēlējos šo tēmu, rakstot darbu lekciju kursā “Ģimenes psiholoģija”.
20.gadsimta 70-to gadu beigas un 80-to sākums ir laiks, kad pasaulē sāk plaši runāt gan par vardarbības problēmām, gan par narkotikām un alkoholu un to ietekmi uz cilvēka psihi. Arī par to, kas notiek ar cilvēkiem, ja viņi ir dzīvojuši vai dzīvo ģimenē, kurā kādam no vecākiem ir problēmas ar alkoholu. Kādas lomas viņi spēlē, un kā veido paši savas attiecības.
Līdzatkarībai ir vairākas definīcijas. Daži autori to sauc par slimību, citi - par normālu reakciju uz nenormālu situāciju. Par līdzatkarību var runāt tad, kad divi pieauguši cilvēki dzīvo ciešā emocionālā tuvībā un viens no viņiem uzvedas destruktīvi, bet otrs piemērojas šai destrukcijai - pie tam, tādā veidā, ka nostiprina sev neērto situāciju.…