Šī darba mērķis ir salīdzināt Baltijas valstu situāciju tiešo investīciju piesaistē laika periodā no 1995. gada līdz 2008. gadam, noteikt būtiskākās atšķirības un sagatavot secinājumus attiecībā uz būtiskākajām pieļautajām kļūdām Latvijā.
Balstoties uz esošās situācijas novērtējumu, darba noslēgumā autors ir sagatavojis savus ieteikumus Latvijas ekonomiskās situācijas stabilizācijai un izaugsmes nodrošināšanai izmantojot piesaistītās ārvalstu investīcijas.
Ārvalstu tiešo investīciju piesaiste Latvijā
Latvijas neatkarības atgūšana pavēra valstij iespēju uzsākt patstāvīgu ekonomiskās politikas veidošanu un arī investīciju piesaisti. Sākotnēji investīciju piesaiste bija ļoti lēns process, kas galvenokārt bija saistīts ar politiski nestabilo situāciju Latvijā un saspīlētajām attiecībām ar Krieviju, kā rezultātā investīcijas Latvijā bija uzskatāmas par ļoti riskantām. Diemžēl Latvijas statistikas pārskatos nav pieejami dati par ārvalstu uzņēmumu tiešajām investīcijām Latvijā laika periodā no 1990.gada līdz 1994. gadam, līdz ar to šobrīd mēs varam apskatīt tikai datus sākot no 1995. gada, kad Latvijā jau vairāk kā trīs gadus noritēja uzņēmumu privatizācija, kura aizsākās 1992. gada rudenī. Latvijas statistikas dati ārvalstu tiešās investīcijas Latvijā sadala pēc to piederības noteiktai tautsaimniecības nozarei. Šobrīd ir izšķiramas četras pamata kategorijas – rūpniecība, transports un sakari, finanšu starpniecība un pārējās. …