MFM RLL EDSI IDE SCSI Tā kā cietais disks vienmēr ir saistīts ar kontrolleru (dažos modeļos to sauc Host adapter), tad ir jāapskata arī HDD pieslēgšanas mehānisms un veids.
Tieši kontrolieris ir tas, kurš izpilda HDD signālu saņemšanu, nodošanu un apstrādi. MFM FMF cietos diskus pašlaik datoros vairs neuzstāda. Tos izmantoja XT un AT 286 tipa datoros. Divi populārākie šā veida HDD ir firmas Seagate modeļi: ST225 ar 21,4 MB apjomu un 65 ms piekļuves ātrumu un ST251 (42,8 MB, 28 ms). Abi ir 5,25" diski ar 2,6" augstumu. Seagate firmas diski paredzētais darba ilgums ir 100 000 stundas.
Bieži diska kalpošanas ilguma sakarā tiek lietots jēdziens MTBF (Time Between Failures). Tas nozīmē vidējo ekspluatācijas laiku, pēc kura diska darbā var parādīties pirmās kļūdas. RLL RLL tipa diskus pašlaik sastapt vairs nevar, taču RLL (precīzāk ARLL) ierakstīšanas metodes tiek izmantotas gandrīz visu tipu cietajos diskos. Šī metode ļauj palielināt diska apjomu līdz pat 50%. RLL diski ir diski, kas strādā ar RLL kontrolleri.
Ārēji, pēc kabeļu pievienošanas veida un kontroliera, tos nevar atšķirt no MFM tipa diskiem. Šī tipa diskus var atšķirt pēc R burta nosaukumā, piemēram, Seagate ST238R. EDSI EDSI cietos diskus no MFM un RLL tipa diskiem ir grūti atšķirt, jo tie tāpat ir pieslēdzami ar 24 dzīslu vadības un 20 dzīslu informācijas kabeļiem. Taču šie diski ir pilna augstuma. EDSI diski atšķiras ar sektoru skaitu celiņā (līdz 53) un tie ir pirmie diski, kuru ietilpība sasniedza 100 MB un vairāk. EDSI diskus izmantoja tīkla serveros.
Firmu Seagate un Fujitsu EDSI disku nosaukumi beidzās ar burtu E. AT-BUS (IDE) IDE (Integreted Drive Electronics) nosaukums norāda uz to, ka vadības elektronika ir izvietota nevis kontrollerī, bet gan cietajā diskā. Priekšrocība šādam izvietojumam ir tā, ka optimāli var saskaņot signālu pārraidi un saņemšanu. Šie cietie diski ir viegli atpazīstami, jo ar kontrolleru tos savieno 40 dzīslu plakanais kabelis. IDE HDD nav nepieciešama zemā līmeņa formatizēšana.
…