Nenoliedzami, cilvēki vēlas dzīvot pēc labā principiem, vēlas taisnīgumu visos dzīves gadījumos un arī valsti vēlas redzēt kā šī taisnīguma un labā nesēju. Šīs idejas nenoliedzami saskatāmas arī Grieķijas polisas Atēnu valdošajā iekārtā. Tātad cilvēkiem izpratne par taisnīgu valsts iekārtu nav mainījusies cauri gadsimtiem, vienīgi īstenot to ideālā variantā un izveidot ideālu valsts iekārtu un visiem pieņemamu taisnīguma principu tajā gan, manuprāt, nebija izdevies Grieķijā. Un nav izdevies līdz šim nevienai valstij.
Kā demokrātijas dzimteni jeb rašanās vietu varētu uzskatīt tieši Atēnas. Tad nu šajā darbā aplūkošu Atēnu demokrātijas raksturīgās iezīmes, lai varētu to labāk izprast un salīdzināt ar mūsdienu valstīs valdošo demokrātiju, jo, protams, laika gaitā arī šīs demokrātiskas valsts idejas ir mainījušās un demokrātija nav saglabājusies tāda, kā tā bija seno grieķu demokrātijas periodā.Skaidrojošā vārdnīca skaidrojumu par demokrātiju piedāvā – tas ir politikas režīms, kur augstākā vara pieder tautai.
Demokrātiskā režīmā pilsoniskā sabiedrība kontrolē valsti, savukārt valsts garantē politiskās sabiedrības suverenitāti un nodrošina pilsoniskās sabiedrības iekšējo pretrunu risināšanas atklātumu un tiesiskumu. Valsts gādā, lai sabiedrībā varētu izpausties daudzveidīgas intereses. To visu nodrošina liberālās demokrātijas noteikumu ansamblis, kas pilsoņiem dod iespējas kontrolēt politiskos līderus. Tā šodien tiek traktēta demokrātijas pamatideja. Tātad demokrātijas pamatā ir ideja par vienlīdzību valsts pārvaldē.…