1. Iekšzemes kopprodukts
Lai varētu izstrādāt valsts ekonomisko politiku ir jābūt skaidram priekšstatam par to, kas notiek tautsaimniecībā. Makroekonomiskā analīze pamatojas uz informāciju par norisēm tautsaimniecībā, tāpēc svarīgi ir izstrādāt makroekonomisko rādītāju sistēmu. Ekonomikas darbības pamatā ir ražošanas un pakalpojumu sniegšana, tāpēc būtiskākais tautsaimniecības raksturojošs rādītājs ir saražotās produkcijas apjoms.
Iekšzemes kopprodukts (IKP) – noteiktas valsts teritorijas gada laikā saražoto gala preču un pakalpojumu vērtība neatkarīgi no ražotāja valstiskās piederības.
Lai gan globālajā ekonomiskajā vidē vērojamas negatīvas iezīmes, Latvijas tautsaimniecība joprojām strauji attīstās. To apliecina reālais iekšzemes kopprodukts (IKP) 2002. gada 4. ceturksnī salīdzinājumā ar iepriekšējā gada atbilstošo periodu pieauga par 8.3% un 2002. gadā salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu - par 6.1%. Šādu dinamisku izaugsmi nodrošināja joprojām augstais iekšzemes pieprasījums (patēriņš un investīcijas), kā arī ārējā pieprasījuma kāpums.
2002. gada 9 mēnešos iekšzemes kopprodukts (IKP) palielinājās par 5,4%, tai skaitā gada 3. ceturksnī par 7,4% (1. ceturksnī IKP pieaugums bija 3,8%, 2. ceturksnī – 4,9%). Šāda attīstība ļauj prognozēt kopējo gada pieaugumu 5 – 5,5% līmenī.
…