Bezdarbs – sociāli ekonomiska parādība, kura raksturojas ar to, ka ekonomiski aktīvā iedzīvotāju daļa netiek nodarbināta sabiedriskajā ražošanā (preču ražošanā un pakalpojumu sniegšanā). Bezdarbs ir un paliek visakūtākā tirgus saimniecības ekonomiskā un sociālā problēma, kas ir aktuāla jebkurā valstī jebkurā pasaules daļā. Pastāv vairāki iemesli, kāpēc bezdarbs tiek uzskatīts par sociālu un ekonomisku problēmu: resursu zudums, nenodarbināto cilvēku ekonomiskās grūtības, personības degradācija u.c.
Nelielā apjomā bezdarbam ir jābūt normāla tirgus apstākļos. Kāds vienmēr sev meklēs piemērotāku darbu, kāds centīsies stāties darba attiecībās pirmo reizi u.t.t. Jebkurā momentā kādas darba vietas ir brīvas un ir cilvēki, kas tās meklē un, kas arī necenšas atrast darbu. Augsts un arvien pieaugošs bezdarbs ir valsts ekonomiskās lejupslīdes pazīme.
Bezdarba līmenis visā pasaulē pagājušajā gadā sasniedza 6,3%,1 un tas ir augstākais rādītājs pēdējo desmit gadu laika periodā, liecina ANO sagatavotā pētījuma "Pasaules sociālā situācija 2007.gadā: sociālās rekomendācijas" dati.
Pasaulē 2006.gadā bija 195 miljoni bezdarbnieku, salīdzinot ar kopumā 4,6 miljardiem darbaspējīgo iedzīvotāju. Visaugstākais bezdarba līmenis - 12,2% - tika reģistrēts Tuvajos Austrumos un Ziemeļāfrikā. Savukārt Āfrikas valstīs uz dienvidiem no Sahāras šīs rādītājs palielinājās līdz 9,8%. Trešajā vietā augsta bezdarba līmeņa ziņā ierindojās Latīņamerikas un Karību jūras reģiona valstis - 8%, aiz kurām seko Dienvidāzija un Klusā okeāna reģiona valstis - 6,6%.…