Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
2,99 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:258977
 
Evaluation:
Published: 15.02.2006.
Language: Latvian
Level: Secondary school
Literature: n/a
References: Not used
Table of contents
Nr. Chapter  Page.
  IEVADS   
  Oficiālais un slēptais bezdarbs   
  Bezdarbs reģionālajā un pilsētu un lauku rajonu aspektā   
  Mazo uzņēmumu attīstības loma bezdarba mazināšanā   
Extract

Darbs nodrošina iespēju ne tikai pelnīt iztiku, bet arī pilnībā piedalīties valsts sabiedriskajā, ekonomiskajā un politiskajā dzīvē. Pāreja uz tirgus ekonomiku izraisījusi Latvijas Republikā daudz būtisku izmaiņu darba tirgū. Padomju laikam raksturīgās neierobežotās darba vietas radīšanas un darbaspēka pieprasījuma vietā parādījies oficiāli atzīts bezdarbs.
Padomju Latvijā darbaspēka pieprasījums tautsaimniecībā kopumā pārsniedz piedāvājumu, ko varēja nodrošināt vietējie darbaspēka resursi. Rūpniecības uzņēmumu celtniecība Latvijas Republikā izsauca lielu imigrantu pieplūdumu no visas PSRS teritorijas. Šādas politikas rezultātā Latvijā izveidojās situācija, ka latvieši galvenokārt dzīvoja laukos un mazajās pilsētiņās, bet cittautieši, kas iebrauca Latvijā pēc Otrā Pasaules kara – lielajās pilsētās.
Ekonomikas pārstrukturizācija skārusi Latvijas iedzīvotājus gan laukos, gan pilsētās. Pēc kolhozu un padomju saimniecību likvidācijas laucinieki apvienojās paju un statūtsabiedrībās, vairākums no kurām beidza pastāvēt divu gadu laikā, strauji paceļot bezdarbnieku skaitu laukos.
Pēc PSRS sabrukuma izrādījās, ka liela daļa Latvijas uzņēmumos ražotās produkcijas praktiski nevienam nav vajadzīga zemās kvalitātes vai zemās pašizmaksas dēļ. Ņemot vērā produkcijas realizācijas grūtības, izejvielu, elektrības un apkures dārdzību, ļoti daudzos lielos uzņēmumos ražošana tika samazināta, bet personāls izbrīvēts.
Paralēli darbaspēka izbrīvēšanas procesiem lauksaimniecībā un rūpniecībā, notiek jaunu darba vietu radīšana privātajā sektorā. Bet jauno uzņēmēju iniciatīva darba vietu radīšanā pagaidām nepārspēj darba vietu likvidācijas tempus valsts sektorā.
Pēdējo gadu laikā notikušās kvalitatīvās makroekonomiskās pārmaiņas Latvijā, ekonomiskās situācijas pasliktināšanās 1992. – 1993. gadā saasināja iedzīvotāju nodarbinātības problēmas.
Kopš bezdarbnieku reģistrācijas uzsākšanas 1992. gada janvārī, bezdarbnieku skaits ir turpinājis strauji pieaugt . Uz 1993. gada 1. janvārī Nodarbinātības valsts dienestā (turpmāk tekstā – NVD) bija reģistrēti 31,3 tūkst. Bezdarbnieku, uz 1994. gada 1. janvārī –76,7 tūkst. Bezdarbnieku un uz 1995. gada 1. janvārī –84,0 tūkst. jeb 6,5 no ekonomiski aktīvajiem iedzīvotājiem. Sieviešu īpatsvars bezdarbnieku vidū pakāpeniski samazinās: 1992. gada beigās starp bezdarbniekiem bija 58.8% sievietes, 1993. gada beigās – 52,1% un 1994. gada beigās – 51,9%. Stāvoklis krasi atšķiras Latvijas galvaspilsētā Rīgā, kur no 12,5 tūkst. reģistrējamiem bezdarbniekiem ir 68,0% sieviešu.
Latvijas Republikas likumā “Par nodarbinātību” teikts; “Par bezdarbnieku atzīstams darba spējīgs Latvijas Republikas pilsonis vai ārvalstnieks (bezpavalstnieks), kurš saņēmis pastāvīgas uzturēšanas atļauju vai kuram pasē ir iedzīvotāju reģistra atzīme ar personas kodu un kurš nestrādā, ir darbaspējas vecumā, kuram nav citu ienākumu vismaz minimālās algas apmērā, kurš neveic uzņēmējdarbību, meklē darbu, ir reģistrēts nodarbinātības valsts dienestā pēc pieraksta vietas un vismaz reizi mēnesī griežas šajā dienestā”.…

Author's comment
Work pack:
GREAT DEAL buying in a pack your savings −4,98 €
Work pack Nr. 1120956
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register