Pilnīgas nodarbinātības sasniegšana ir viens no galvenajiem valsts makroekonomiskās politikas uzdevumiem. Nodarbinātība nodrošina cilvēkus ar iztikas līdzekļiem, profesionālo attīstību un socializācijas iespējām, vienlaicīgi sekmējot uzņēmējdarbības un valsts kopējo attīstību.
Darba gaitā tika apskatīti divas galvenās nodarbinātības problēmas – bezdarbs un migrācija. Bezdarbs ir aktuālā problēma visām valstīm jebkurā attīstības posmā. Tagad Latvijā nodarbinātības līmenis paaugstinājās un bezdarbnieku skaits ir krietni samazinājās, salīdzinot ar pagājuša gadsimta pēdējo desmitgadu.
Migrācijas jautājums tagad ir īpaši aktuāls valstīs, kas nesen kļuva par ES dalībniekiem un kuru attīstības līmenis vēl nesasniedza augsto.
Migrācijas jautājums Latvijā ir kļuvis aktuāls nodarbinātības kontekstā – kopš Latvija kļuvusi par Eiropas Savienības dalībvalsti, ievērojams skaits Latvijas iedzīvotāju devušies strādāt uz citām Eiropas Savienības dalībvalstīm, radot darbaspēka trūkumu vietējā darbaspēka tirgū. Par ļoti negatīvo migrācijas ietekmi uzskaita „smadzeņu aizplūdi”, kas Latvijā ir arī īpaši aktuāli.
Darba gaitā tika apskatīti galvenie migrācija cēloņi, starp kuriem dominanti ir atalgojuma starpība dažādās valstīs un labākie dzīves apstākļi. Aprēķini rāda, ka, lai zustu Latvijas iedzīvotāju motivācija doties strādāt uz ārvalstīm, vidējai izpeļņai gan mazkvalificētam, gan vidējas kvalifikācijas, gan augstas kvalifikācijas strādājošiem jābūt aptuveni trīs reizes lielākai nekā pašlaik.…