IEVADS
Mana referāta tēma ir „Bioloģiskās lauksaimniecības produkcijas tirgus Latvijā, valsts atbalsta politika”, to es izvēlējos tādēļ, ka man ir svarīgi uzturā lietot bioloģoiski tīrus produktus, līdz ar to vēlējos uzzināt kaut ko vairāk tieši par bioloģisko lauksaimniecību (BL). Par šo referāta tēmu ir daudz materiālu, kuros var uzzināt nozīmīgas lietas.
Darba mērķis ir iepazīties tuvāk ar bioloģisko lauksaimniecību kā arī ar produkcijas tirgu Latvijā un arī iepazīstināt ar to savus kursa biedrus.
1. Bioloģiskā lauksaimniecība (BL)
Bioloģiskā lauksaimniecība ir lauksaimniecības produktu sertificēta ražošana, izmantojot metodes, ar kurām tiek respektēta vide un dzīvnieku labturība, kā arī radītas jaunas iespējas lauku iedzīvotājiem. Pretstatā sintētiskiem materiāliem, bioloģiskajā lauksaimniecībā uzsvars tiek likts uz dabiskajiem resursiem. Izplatoties zināšanām par bioloģiskās ražošanas priekšrocībām, visā ES pieaug bioloģiskās lauksaimniecības produktu ražošana un patēriņš. Plašs bioloģisko produktu klāsts ir pieejams caur dažādiem tirdzniecības kanāliem sākot ar tirdzniecību tieši no ražošanas saimniecības līdz atklātajiem lauksaimnieības produktu tirgiem, tiešajām piegādēm, specializētajiem veikaliem, pārtikas lielveikaliem un restorāniem.
Jebkādiem produktiem ar apzīmējumiem „bioloģisks” vai tā saīsināto formu „eko” vai „bio” un ES, balībvalsts vai privātās bioloģiskās lauksaimniecības zīmolu ir jābūt vismaz ražotiem atbilstoši stingriem ES noteikumiem. Šie noteikumi paredz vienīgi atļautu materiālu izmantošanu lauksaimniecības praksē, nosaka pieņemamas lauksaimniecības prakses izmantošanu augkopības un lopkopības produkcijas ražošanā, kā arī īpašas pārstādes procedūras. Bioloģiskās pārtikas pārstādē nav atļauts izmantot mākslīgos aromatizētājus, garšas pastiprinātājus, krāsas un saldinātājus. Bioloģiskās dzīvnieku barības ražošanā un pārtikas pārstrādē nav pieļaujams izmantot ģenētiski modificētus organismus (ĢMO). Tas attiecas gan uz ES teritorijā ražotajiem, gan importētajiem bioloģiskās lauksaimniecības produktiem.
Lai parbaudītu atbilstību bioloģiskās ražošanas noteikumiem, bioloģiskās lauksaimniecības sektora uzņēmumos vismaz vienu reizi gadā notiek padziļinātas pārbaudes. Šīs pārbaudes nodrošina, lai, iegādājoties produktus ar bioloģiskās ražošanas marķējumu, jūs varētu būt pārliecināti, ka to tapšanas process ir devis labumu videi, lauku iedzīvotājiem, un īslaicīgā periodā ieguvējs būsiet arī jūs.
…