Research Papers
Art, History and Culture
Biographies
Brāļi Kaudzītes - dzīve, pasaules uzskatu veidošanās, lit...-
Brāļi Kaudzītes - dzīve, pasaules uzskatu veidošanās, literārā darbība
Evaluated!
Kaudzīšu literārā un sabiedriskā darbība ir daudzveidīga. Matīss rakstījis dzejoļus, prozas daiļdarbus, literatūrkritiskus apcerējumus, atmiņas, tulkojis un atdzejojis no vācu un krievu literatūras dzejoļus, poēmas, stāstus. Reinis rakstījis aforismus, prozas daiļdarbus. Visu mūžu abi brāļi darbojušies publicistikā. Izcilākais kopīgi veiktais darbs – romāns „Mērnieku laiki”. Gadu desmitiem ilgi Kaudzītes strādāja skolā, aktīvi piedalījās Vecpiebalgas sabiedriskajā dzīvē.
Dzīve un pasaules uzskata veidošanās.
Kaudzītes Reinis un Matīss saskanīgi strādāja skolā, saimniecībā, literatūrā, īpaši laikā no 1868. gada līdz 1904. gadam, kad Reinis sāka aminīt dzīves vietas. Viņu pasaules uzskatā ir vairākas līdzīgas iezīmes, tālāb abus brāļus jāraksturo kopā.
Bērnības un jaunības gadi. Kaudzītes Reinis dzimis 1839. gada 12. maijā, Kaudzītes Matīss – 1848. gada 18. augustā. Vecpiebalgas Mādaros, kur aizritēja Reiņa un Matīsa dzīves pirmais posms, saimniekoja abu brāļu tēvs Reins un viņa jaunākais brālis Andrievs. Abiem bija lielas ģimenes, un bērni agri sāka paši pelnīt maizi, pildot tradicionālās ganu gaitas, vēlāk piedaloties lauku darbos. Vecpiebalgā darbojās draudzes skola, bet vecāku trūcīgās rocības dēļ Reinim bija jāpaliek mājās. Kad Reinis, iemācījies ratiņu virpotāja amatu, kļuva patstāvīgs, viņš ierosināja paskolot Matīsu. Nepilnus divus gadus (1866-1868) Matīss mācījās Vecpiebalgas draudzes skolā tik sekmīgi, ka vietniekpulks (pagasta iedzīvotāju sapulcē ievēlēti pārstāvji jeb vietnieki, kas rūpējās par skolām, nespējnieku namiem, pastu, ceļu labošanu un citiem pagasta saimniecības jautājumiem) viņu iecēla par Vecpiebalgas pirmās pagastskolas skolotāju Kalna Kaibēnos un reini par palīgu. Sākās jauns posms Reiņa un Matīsa dzīvē.
Patstāvīgā darba dzīve. Reinis un Matīss 1868. gada Jura dienā pārcēlās no Mādariem uz Kalna Kaibēniem, kur bija jāiekārto pagastskola. Sākās jauns intensīvs darbs. Lai kļūtu par pilntiesīgiem skolotājiem, bija jānokārto skolotāja eksāmeni, tad jāmāca ne vien bērni, bet jāmācās arī pašiem. Pēc skolotāju eksāmenu nokārtošanas Kaudzītes arvien papildināja zināšanas. Matīss ņēma privātstundas valodās pie Vecpiebalgas jaunajiem mācītājiem, labi apguva vācu un krievu valodu. Abi brāļi daudz lasīja, mācījās patstāvīgi.
Cēsu apriņķa gadskārtējās skolotāju konferencēs viens no aktīvākajiem diskutētājiem bija Reinis. Savukārt Matīss divpadsmit gadu pildīja protokolista pienākumus, publicēja pārskatus par konferenču norisi.
Tā kā 19. gadsimta 70. gados strauji dibinājās pagastskolas, trūka mačību līdzekļu. Kaudzītes rakstīja mācību grāmatas: Matīsa „Vadons ortogrāfijā tautskolām” (1877), „Vēsture tautas skolām” (1880), lasāmgrāmata „Sēta un skola” (1882) (līdz 19. gadsimta beigām izdota astoņas reizes), „Ģeogrāfija tautas skolām” (1880) u.c. Kaudzītes sarakstīja ap piecpadsmit mācību grāmatu.
19. gadsimta otrā pusē Vecpiebalga izveidojās par ievērojamu sabiedriskās un kultūras dzīves centru Latvijā. Kultūras uzplaukuma veicinātāji bija arī Kaudzītes. Reinis bija viens no Dziedāšanas (vēlāk Labdarības) biedrības dibinātājiem (1869). Laikā no 1884. līdz 1891. gadam Matīss bija Labdarības biedrības priekšnieks. Viņa vadības laikā biedrība uzcēla savu namu, ko iesvētīja 1887. gadā. Labdarības biedrība organizēja priekšlasījumus, tai bija sava bibliotēka; it īpaši atzīmējami teātra mākslas entuziasti, kuru vidū bija arī Kaudzītes. Vecpiebaldzēni darbojās tik enerģiski, ka 70. gados pietrūka izrādēm lugu.…
Brāļi Kaudzītes - Reinis Kaudzīte un Matīss Kaudzīte - aprakstīta viņu dzīve, pasaules uzskatu veidošanās (bērnības un jaunības gadi; mūža otrā puse). Daiļdarbi - Kaudzītes Matīsa dzeja; Kaudzītes Reiņa "Domu izteikumi"; Kaudzītes Reiņa un Kaudzītes Matīsa romāns "Mērnieku laiki" (darbības vieta un laiks; vēsturiskie apstākļi 19. gadsimta 3. ceturksnī; materiāla atlase; konflikti un to risinājums; sekundārie kompozīcijas elementi; vēstījuma izkārtojums; raksturu kompozīcija; tēlu sistēmas sakars ar laikmetu. Autoru pozīcija; "Mērnieku laiku" literatūrvēsturiskā nozīme; Kaudzīšu reālisma īpatnības; žanrs, kompozīcija, stils, valoda; "Mērnieku laiku" sabiedriskā nozīme; vērtējums), Kaudzītes Reiņa proza, Kaudzītes Matīsa romāns "Jaunie mērnieku laiki", Literatūrkritiskie un atmiņu raksti, Publicistika, Kaudzītes Reiņa raksti, Kaudzītes Matīsa raksti, Ceļojumu apraksti. Fakti par brāļiem Kaudzītēm dzimtajā novadā un dzīvē. Izmantotās literatūras saraksts.
- Brāļi Kaudzītes - dzīve, pasaules uzskatu veidošanās, literārā darbība
- Jaunā laika Margarēta Māras Zālītes lugā "Margarēta"
- Pētera Zālītes darbības un uzskatu raksturojums
-
You can quickly add any paper to your favourite. Cool!Kirhenšteinu dzimtas vēsture un tās traģiskās dzīves lappuses - 20.gs. 30., 40.gadi
Research Papers for secondary school40
Evaluated! -
"Baltās drānas" – latviešu pasaules uzskats Zentas Mauriņas dzīvē un daiļradē
Research Papers for secondary school38
Evaluated! -
Cildenais un zemiskais kā estētiska kategorija literatūrā un dzīvē
Research Papers for secondary school4
-
Dzīves filosofija Skaidrītes Kaldupes pasaku krājumā "Cīruļmaize"
Research Papers for secondary school21
-
Sieviešu tēli daiļdarbos - R.Blaumanis "Purva bridējs", brāļi Kaudzītes "Mērnieku laiki" un Ļ.Tolstojs "Anna Kareņina"
Research Papers for secondary school19
Evaluated!