Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
3,49 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:366569
 
Author:
Evaluation:
Published: 23.02.2007.
Language: Latvian
Level: Secondary school
Literature: 6 units
References: Not used
Extract

18. gadsimta pirmajā pusē Vidzemē populāra kļuva Hernhūtiešu jeb brāļu draudžu kustība. Sludinātāji bija 15.gs. husītu kustības turpinātāji, kuri bija spiesti pamest dzimteni un apmesties Saksijas ciematā Hernhūtē (Herren-Hut - tā Kunga aizstāvība), no kurienes arī radies šīs kustības nosaukums.
Brāļu draudžu kustības sākumi meklējami jau 15.gadsimtā husītu kustībā. Pēteris Halcickis 1467.g. nodibināja Bohēmijas brāļu pulciņu, kura nosaukums radies, viņiem apmetoties Bohēmijā. Bohēmijas brāļu draudžu darbības pamatā tika likta doma, ka saskaņā ar svētajiem rakstiem pasaulē jāvalda mīlestībai un brālībai. Viņi darbojās Evaņģēlija garā, lai gan atzina katoļu sakramentus. Pēc pirmkristīgo raudžu parauga viņi savā starpā lietoja uzrunas „brālis” un „māsa”. Bohēmijas brāļu priekšgalā bija bīskaps. Pēdējais no tiem bijis pazīstamais rakstnieks Jans Amoss Komenskis (1592-1670). Vajāšanas izkaisījušas Bohēmijas brāļus pa kaimiņvalstīm. 18.gs. sākumā, meklējot savu ticību, ar brāļu draudzi iepazinās Kristiāns Dāvids. Vajātā brāļu draudze meklēja vietu, kur tā varētu dzīvot mierīgi. Dāvids Drēzdenē tikās ar grāfu N.L. fon Cincendorfu (1700-1760), kas 1722.g. uzņēma draudzes locekļus savā muižā Bertelsdorfā, netālu no Drēzdenes. Grāfa Cincendorfa radītā Hernhūtes brāļu draudze tiek uzskatīta par vācu piētisma atzaru. Piētisms (no latīņu valodas pietas – godbijība, dievbijība) izveidojās 17.gs. Vācijā kā luterānisma reformu kustība, vēršoties pret dogmatisku sastingumu, pret Baznīcas pārmēra pievēršanos pasaulīgām lietām. Kustības mērķis bija izveidot Baznīcu par patiesi reliģiski tikumisku organizāciju.
Pretstatā ortodoksālajam konfesionālismam, piētisti gribēja dot vietu subjektīvam, individuālam ticības apliecinājumam un veicināt draudžu locekļu personisko ieguldījumu baznīcas dzīvē.
Tā kā brāļu draudzei neizdevās uzturēt sakarus ar Saksijas valsts Baznīcu, tā attīstījās par neatkarīgu ticību.…

Author's comment
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register