Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
2,99 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:920079
 
Evaluation:
Published: 09.05.2007.
Language: Latvian
Level: College/University
Literature: 6 units
References: Not used
Extract

Ievads

Uzņēmuma budžets ir naudas vienībās sastādīts nākamā perioda plāns, kas sagatavots un apstiprināts līdz attiecīgā perioda sākumam. Budžets aptver visas uzņēmuma ekonomiskās un saimnieciskās darbības: ražošanu, produkcijas realizāciju, sagādi, finansu avotu pārvaldību. Budžetā rāda plānotos nākamā perioda ienākumus, izdevumus un peļņu. Budžeta sastāvdaļa ir dažādi uzņēmuma saimnieciskās darbības kvantitatīvo rādītāju plāni, uz kuru pamata sagatavots budžets naudas izteiksmē.
Domājot par uzņēmuma darbību tuvākajā laikā, kas parasti ir gads, tiek runāts par uzņēmuma operatīvajām darbībām un mērķiem, kas sasniedzami šajā laika periodā, lai nodrošinātu uzņēmumam stabilu un ienesīgu attīstību, kas savukārt ir uzņēmuma stratēģiskais mērķis. Uzņēmuma izmaksu un ieņēmumu plānošanai tiek sastādīti budžeti, kur fiksēta kvantitatīvā informācija par uzņēmuma darbības rezultātiem – ieņēmumiem, izdevumiem un peļņu. Ja reiz uzņēmumā tiek sastādīti vel kādi plāni, tad pamatoti un lietderīgi būtu sekot šo plānu izpildei, vērtēt novirzes un veikt nepieciešamās korekcijas.
Uz budžetu sistēmu, kas ļauj vadītājam iepriekš novērtēt pārvaldīšanas lēmumu efektivitāti, optimāli sadalīt resursus, nospraust uzņēmuma attīstības mērķus un izvairīties no krīzes situācijām, balstās operatīvā kontrolēšana.



Budžets pilda sekojošas funkcijas:

• Darbības virzienu un resursu plānošana. Plāns rāda uzņēmuma saimnieciskās darbības virzienus un to sasniegšanai nepieciešamos resursus. Šāda plānošana nepieciešama katram uzņēmumam, lai saskaņotu vēlamos rezultātus ar iespējamajiem iznākumiem. Tā kā uzņēmuma darbības mērķis (kvantitatīvā izpausmē) ir iegūt noteiktu peļņu un iekļauties noteiktās izdevumu robežās, nepieciešama detalizēta noteikto mērķu sasniegšanas stratēģijas izstrādāšana (kapitāla ieguldījumi, apgrozības kapitāla izlietojums, finansēšanas avoti, ieņēmumi, izdevumi, peļņa).
• Atbildības sadale. Atbildība par uzņēmuma kopējā budžeta un kvantitatīvo rādītāju plānu izpildi tiek sadalīta starp atsevišķiem saimnieciskajiem vadītājiem, kuri savu pienākumu ietvaros būs atbildīgi par iespējamām neveiksmēm plānoto rezultātu sasniegšanā tajās jomās, par kurām viņi atbild.

Author's comment
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register