Šī projektu nedēļa bija jāsaista ar Bulgāriju, tāpēc mēs izvēlējāmies veidot projektu ķīmijā par vienu no Bulgārijas vizītkartēm – rožu eļļām. Parfimērija ķīmijā ir ļoti plašs un daudzpusīgs jēdziens, tādēļ vēlējāmies projektu veidot par sev interesējošu tēmu, jo eļļas satur oganiskās vielas, kas ir oglekli saturošas vielas un ir plaši sastopamas dzīvajā dabā, tās parasti ir degošas.
Izvēlējāmies rakstīt šo projektu tieši saistībā ar ķīmiju, jo eļļas ir organiskās vielas, tajās ietilpst šķidrie tauki, tām klāt ir jūtams aromāts, ko piedod esteri. Vispārīgi rozes ir ļoti dažādas – katrai ir sava specifiska smarža, citai spēcīgāka, citai mazāk, tās atšķiras arī pēc izskata, taču tām visām kopīgais ir tas, ka tās visas izmanto skastumkopšanā. Rozes izmanto tieši saistībā ar eļļām, smaržām, rožūdeņiem un želejām, ziepēm, kā arī rožu lapiņas liek vannā, tās atsvaidzina ādu, mitrina to un padara elastīgu, noņem stresu un palīdz atslābināties.
Projektā ietvērām arī ēterisko eļļu izpēti - tās ir smaržīgas, gaisīgas (liesas, atšķirībā no augu eļļām) vielas, kuras iegūst no augu saknēm, lapām, ziediem, sēklām un augļiem. Lielās pilsētās, kur daudz putekļu, augi zied, nezaudējot mitrumu un aromātu. Tas ir tāpēc, ka ēteriskās eļļas “ieskauj” augus, veidojot barjeru, aizsargājot augu no izžūšanas un baktērijām.
Bulgārijā var vērot kā strādā amatnieki un kādas bijušas bulgāru mājas 19. gs., nobaudīt bulgāru vīnu un medu. Lielākā bulgāru vērtība ir rožu eļļa. Netālu no Kazanlukas pilsētas pie Melnās jūras plešas plaši rožu lauki, kas savus ziedus vērs vaļā maija beigās un jūnija sākumā. Tad tur norisinās rožu festivāls nedēļas garumā.
Pašas neesam bijušas Bulgārijā, tāpēc būs interesanti to vairāk iepazīt, tieši saistībā ar rožu izplatību. Cerams, ka projekts būs veiksmīgs un mums pašām noderīgs.…