Ievads
Cilvēku dzīve nav iedomājama bez celtniecības. Celtniecība tāpat kā citas tautsaimniecības nozares gadsimtu laikā ir attīstījusies, mainījušies celtniecības materiāli, kā arī tehnoloģijas. Celtniecības materiālu attīstību ietekmē gan ekonomiskā situācija pasaulē, gan arī dabas resursi.
Šajā darbā ir aprakstīts galvenie celtniecības materiāli, to veidi, kā arī to attīstības vēsture. Darbs veidots no 4 daļām, katrā daļā aprakstīti konkrēti būvmateriāli.
Darba mērķis ir iepazīties ar būvmateriālu attīstību laika posmā no 1750 – 2010 gadam. Lai tiktu sasniegts šis mērķis tika izvirzīti uzdevumi:
• Atrast informāciju par konkrētiem būvmateriāliem;
• Raksturot katra būvmateriāla īpašības;
• Apskatīt kur šos būvmateriālus izmanto.
Lai veiktu pētījumus un analīzi tiek pielietota teorijas analīze. Tiek izmantoti interneta resursi, kā arī grāmatas par būvniecību un būvmateriāliem.
1. Dabiskie akmens materiāli
Dabiskie akmens materiāli ir vieni no vecākajiem un agrāk plaši lietojamajiem būvmateriāliem, no kuriem tika būvēti ne tikai pamati, bet arī sienas. Tagad betona pamati pilnīgi aizstājuši laukakmeņu pamatus, bet mākslīgie akmens materiāli – dabiskā akmens sienas.
Tomēr dabisko akmens materiālu īpatsvars individuālajā celtniecībā ir samērā liels. Visplašāk tos izmanto betona pagatavošanai, retāk – atbalsta sienu veidošanai un dekoratīvai apšūšanai. Bez tam dabiskie akmens materiāli ir galvenā izejviela minerālo saistvielu iegūšanai.
Dabisko materiālu veidi: laukakmeņi, šķembas, oļi, smiltis, māls, kaļķakmens, dolomīts, smilšakmens.
…