Čehijas galvenās tautsaimniecības nozares un attīstības tendences.
Sākot ar 19.gadsimta vidu Čehija bija viena no rūpnieciski attīstītām Eiropas valstīm. Vadošās nozares bija tekstilrūpniecība, pārtikas rūpniecība, metalurģija un mašīnrūpniecība. 20.gadsimtā turpinājās Čehijas industriāla rūpniecības attīstība. Mašīnbūvniecība, metālapstrāde, elektrotehniskā rūpniecība, ķīmiskā rūpniecība, kā arī šūšanas un tekstilrūpniecība ir visvairāk attīstītās nozares Čehijas rūpniecībā. Melnā metalurģija un kara rūpniecība ir zaudējušas savu nozīmi uz mašīnbūves un elektrotehniskās rūpniecības rēķina, pateicoties kurām, Čehijai ir pozitīva ārējās tirdzniecības bilance, neraugoties uz importējamo energoresursu (naftas un gāzes) cenu straujo kāpumu.
1989.gadā valstī tika veiktas plaša mēroga reformas, kuru pamatā bija uzņēmumu privatizācija, ārzemju investīciju piesaiste, cenu un ārējās tirdzniecības liberalizācija, čehu kronas devalvācija. Reformu rezultātā iezīmējās rūpnieciskās ražošanas izaugsme, pieauga investīciju apjoms. Taču, kļūdas, kas tika pielaistas reformas procesā, noveda pie ekonomikas lejupslīdes un IKP samazinājuma. 1997.gadā Čehijas ekonomikā bija stagnācijas periods, kas jūtams vēl tagad.
Lai stabilizētu ekonomikas attīstību, Čehijas valdība veica pasākumus, kas veicinātu rūpniecības attīstību, investīciju pieauguma tempus un eksporta palielināšanu. 1999.gada aprīlī valdība apstiprināja plānu situācijas stabilizēšanai 10 svarīgākajos valsts uzņēmumos. Ir izveidots maksimālais investīciju piesaistes plāns. Investori, kas ieguldīja rūpniecības attīstībā vairāk par 10 milj. ASV dolāru, tika atbrīvoti no nodokļiem uz laiku līdz pat 10 gadiem.…