Pirms aptuveni 10 gadiem Baltijas valstīs darbojās 14 celulozes un papīra vai tikai papīra ražošanas fabrikas, 5 no tām Latvijā. Šodien lielākā daļa no šīm ražotnēm ir slēgtas. Dažas papīrmašīnas joprojām darbojas, kā izejmateriālu pārsvarā izmantojot makulatūras šķiedras, turpretim celulozes ražošana, izņemot Horizon Pulp and Paper rūpnīcu Igaunijā, ir pilnībā pārtraukta. Atsārma un ķimikāliju reģenerācijas iekārtu trūkuma dēļ 90-to gadu vidū tika slēgta Slokas papīra un celulozes fabrika.
Šādu pavērsienu izraisīja galvenokārt trīs faktori:
1) krasas izmaiņas rūpnīcu ražošanas izmaksu struktūrā;
2) vietējā tirgus sairšana;
3) iekārtu un tehnoloģiju neatbilstība mūsdienu vides aizsardzības un brīvā tirgus kvalitātes prasībām.
Labvēlīgā Baltijas valstu ekonomiskā vide, iespēja efektīvi izmantot esošos koksnes resursus un pieaugošais pieprasījums visā pasaulē pēc celulozes un papīra produktiem bija pamats lēmumam izpētīt iespējas investēt celulozes rūpnīcā Latvijā. Laika posmā no 1996. līdz 1997. gadam firma Jaakko Pöyry Consulting AB veica priekšprojekta pētījumu pasaules mēroga celulozes rūpnīcas uzcelšanai Latvijā. Pēc pozitīviem konsultantu secinājumiem tika izveidots Informatīvais Memorands un nosūtīts 28 atlasītiem celulozes un papīra ražotājiem visā pasaulē. Konkursa rezultāti tika apkopoti 1998. gada jūlijā, kad Latvijas Republikas valdība izvēlējās Metsäliitto (Somija) un Södra (Zviedrija) kompānijas kā potenciālos partnerus un investorus.
Papildus projekta pētījumu Metsäliitto, Södra, viņu konsultanti REMY Consulting and Investment AB kopā ar Valsts Meža dienesta Celulozes projekta grupu veica 1998.-1999. gadā. Secinājumi par projekta lietderīgumu un realizācijas iespējām tika apstiprināti. Projekta pētījuma secinājumus var izklāstīt sekojošos trīs punktos:
1)Latvijā ir ievērojami koksnes resursi, kas netiek pietiekoši labi izmantoti. Milzīgs daudzums papīrmalkas tiek eksportēts uz Zviedriju, Somiju un citām valstīm. Apaļkoksnes eksports nekad nespēj pievienot produktam tik lielu vērtību un radīt papildus ienākumus, kā pārstrādājot koksni pašā valstī. Pārstrādājot izejvielas gatavā celulozē, Latvijā ievērojami palielinās tās meža sektora ekonomiskos rādītājus.…